Jak przebiega działalność komornika?

Windykacja jest słowem, którego podstawowe znaczenie to dochodzenie roszczeń. Trzeba wyodrębnić dwa główne typy windykacji. Pierwszy rodzaj to windykacja polubowna, druga natomiast to windykacja sądowa. Główną różnicą jest tutaj nastawienie dłużnika.
W W polubownej dłużnik jest monitorowany w celu spłaty zadłużenia, w przypadku drugim windykacja przebiega z wyroku sądu, jeśli dłużnik nie chce współpracować. Wówczas wyrok posiada ustęp mówiący o ewentualnej egzekucji komorniczej. Jest oprócz tego drugi podział (polecana kancelaria adwokacka przy podziale majątku: http://kancelaria-cpr.pl/oferta/podzial-majatku/) sposobów windykacji.

Zainteresował Cię ten tekst? Jeżeli tak, to bez wahania sprawdź tu (https://upadlosc-konsumencka.biz.pl/ile-kosztuje-upadlosc-konsumencka-w-2021-roku/) podobne materiały - one też są warte zainteresowania.

Wyodrębnia on windykację polubowną, sądową, komorniczą oraz karną. Z pierwszym sposobem takich działań mamy do czynienia wtedy, kiedy podmiot gospodarczy prowadzi rozmowy z osobą dłużną w formie listownej lub rozmów telefonicznych, czy też osobiście. Kolejny typ dzieję się w przypadku, jeśli sąd wydał wyrok lub nakaz zapłaty. Trzeci typ windykacji to windykacja komornicza i pokomornicza. Ma ona miejsce w sytuacji, kiedy wkracza do działań komornik. Czwarty typ to windykacja karna, czyli prowadzenie postępowania karnego.

Inni czytali też

Czym trudni się komornik sądowy?

Porady prawne
Na podstawie: prawo.legeo.pl
Praca komornika jest bez wątpienia bardzo ciężkim zajęciem. Zwykle ludzie żywią do ludzi pracujących w tym zawodzie nie tylko niechęć, ale także wręcz agresję. Podstawą tego jest naturalnie to, czym się komornik zajmuje. Zawód komornika jest również zawodem wyjątkowo niebezpiecznym i wymagającym odwagi. Do typowych działań komornika należy zaliczyć ściąganie długów. Działanie takie ma sporo części. Po pierwsze ściąganie długu opiera się na zajęciu konta bankowego. Konfiskuje się na ogół sporą część dochodów dłużnika, jednak nie wszystko, aby nie pozbawiać go środków do życia. Niekiedy jednak zdarza się tego rodzaju sytuacja, kiedy dłużnik nie pracuje i nie ma sposobu na tego typu działanie.


Paragraf
Opracował: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
W przypadku trzecim, a więc wkroczeniu komornika mamy do czynienia z niemałą ilość konkretnych etapów takich działań. Na początku dobrze znanym działaniem komornika jest zajęcie pensji dłużnika (sprawdzony komornik sądowy tutaj). Zajęta suma jest zawsze tylko częścią wynagrodzenia osoby dłużnej, ponieważ musi on posiadać jeszcze pieniądze na życie.

W sytuacji, kiedy suma zadłużenia jest wyjątkowo duża, to może się okazać, że skonfiskowane zostaną nie tylko pieniądze z konta, ale także własność taka jak auto, droga biżuteria czy nawet dom i dłużnik będzie zmuszona się wyprowadzić. Rzeczy z tego rodzaju akcji wysyła się na licytacje komornicze. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. frazę licytacje komornicze Wrocław, żeby wejść na odpowiednią stronę, na której umieszczane są takie aukcje (szerzej o licytacjach na forum). Można też po prostu wyszukać komornik Wrocław i skontaktować się personalnie w celu otrzymania informacji o licytacjach. Należy na końcu dodać, że zawód komornika to bardzo trudna praca. Ludzie z reguły żywią nienawiść do takich osób.
2021-05-12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.