Jak przebiega działalność komornika?

Windykacja jest słowem, którego podstawowe znaczenie to dochodzenie roszczeń. Trzeba wyodrębnić dwa główne typy windykacji. Pierwszy rodzaj to windykacja polubowna, druga natomiast to windykacja sądowa. Główną różnicą jest tutaj nastawienie dłużnika.
W W polubownej dłużnik jest monitorowany w celu spłaty zadłużenia, w przypadku drugim windykacja przebiega z wyroku sądu, jeśli dłużnik nie chce współpracować. Wówczas wyrok posiada ustęp mówiący o ewentualnej egzekucji komorniczej. Jest oprócz tego drugi podział (polecana kancelaria adwokacka przy podziale majątku: http://kancelaria-cpr.pl/oferta/podzial-majatku/) sposobów windykacji. Wyodrębnia on windykację polubowną, sądową, komorniczą oraz karną. Z pierwszym sposobem takich działań mamy do czynienia wtedy, kiedy podmiot gospodarczy prowadzi rozmowy z osobą dłużną w formie listownej lub rozmów telefonicznych, czy też osobiście. Kolejny typ dzieję się w przypadku, jeśli sąd wydał wyrok lub nakaz zapłaty. Trzeci typ windykacji to windykacja komornicza i pokomornicza. Ma ona miejsce w sytuacji, kiedy wkracza do działań komornik. Czwarty typ to windykacja karna, czyli prowadzenie postępowania karnego.

Inni czytali też

Czym trudni się komornik sądowy?

Porady prawne
Na podstawie: prawo.legeo.pl
Praca komornika jest bez wątpienia wyjątkowo ciężkim zajęciem. Najczęściej ludzie żywią do ludzi wykonujących taki zawód nie tylko niechęć, ale również wręcz nienawiść. Główną przyczyną takich emocji jest oczywiście zakres jego działań. Zawód komornika jest również zajęciem wyjątkowo ryzykownym i wymagającym odwagi. Do głównych działań komornika należy zaliczyć ściąganie długów. Działanie takie posiada wiele etapów. Po pierwsze windykacja długu opiera się na zajęciu konta bankowego. Zajmuje się najczęściej większą część wynagrodzenia dłużnika, aczkolwiek nie wszystko, aby nie zabierać wszystkich środków na życie. Niekiedy jednak ma miejsce taka sytuacja, gdy dłużnik nie pracuje i nie ma możliwości tego typu działanie.


Paragraf
Opracował: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
W przypadku trzecim, a więc wkroczeniu komornika mamy do czynienia z niemałą ilość konkretnych etapów takich działań. Na początku dobrze znanym działaniem komornika jest zajęcie pensji dłużnika (sprawdzony komornik sądowy tutaj). Zajęta suma jest zawsze tylko częścią wynagrodzenia osoby dłużnej, ponieważ musi on posiadać jeszcze pieniądze na życie.

W sytuacji, kiedy suma zadłużenia jest wyjątkowo duża, to może się okazać, że skonfiskowane zostaną nie tylko pieniądze z konta, ale także własność taka jak auto, droga biżuteria czy nawet dom i dłużnik będzie zmuszona się wyprowadzić. Rzeczy z tego rodzaju akcji wysyła się na licytacje komornicze. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. frazę licytacje komornicze Wrocław, żeby wejść na odpowiednią stronę, na której umieszczane są takie aukcje (szerzej o licytacjach na forum). Można też po prostu wyszukać komornik Wrocław i skontaktować się personalnie w celu otrzymania informacji o licytacjach. Należy na końcu dodać, że zawód komornika to bardzo trudna praca. Ludzie z reguły żywią nienawiść do takich osób.
2020-08-28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.