Czy opłaca się uczyć dialektu narodów bliźniaczych nam kulturowo?

Wszyscy uczą się języków obcych, ale to nie tyle moda, co często przymus. Większość z uczących się ma już za sobą naukę angielskiego. Wielu rozważa, co dalej, jaki język wybrać jako następny. Z jednej strony kusi coś prostego, regionalnego, z drugiej przydałby się język egzotyczny, odległy kulturowo, który jednocześnie liczy się w światowym handlu, polityce, stosunkach międzynarodowych…
dziewczyna ucząca się języka angielskiego
Opracował: r. nial bradshaw
Na podstawie: http://www.flickr.com
Od razu pojawia się z tyłu głowy język chiński. To dobry trop, powinno się jednak mierzyć siły na zamiary i powiedzieć sobie, że nie każdy (może właśnie ja) nie dam radyopanować tego języka. Wynikać to może ze słabości językowej (jeden uczy się szybciej, drugi wolniej), lecz również z czasu, który możemy zagospodarować. Trzeba mieć pewność, że nauka (wypróbuj w promocji szkółka narciarska dla dzieci bukowina tatrzańska od firmy Naferie) chińskiego jest prawdziwą szkołą dyscypliny. Nie możesz się uczyć raz na jakiś czas, musisz to robić codziennie, bo to co wkułeś zaraz Ci ucieknie. Najlepiej zacząć naukę języka chińskiego ze słowników i z książek, ich liczba na polskim rynku stale rośnie, ponieważ Chiny to coraz ważniejszy, międzynarodowy gracz.
A co jeśli mamy świadomość, ze nie damy rady, że żaden chiński (korepetycje z bułgarskiego) czy koreański, to język dla nas nieosiągalny, wcześniej połamiemy sobie język i się naszymi możliwościami załamiemy niż coś się nauczymy. Co wtedy? Jeśli zaufać specomz rynku pracy, jeśli szukasz drugiego języka (a znasz już angielski) i nie chcesz wkuwać czegoś tak trudnego jak chiński, to wybierz język sąsiada. Najlepiej sąsiada Słowianina (chorwacki na wakacje). Wybór jest dość znaczny, mamy przecież czeski, słowacki, chorwacki, bułgarski czy rosyjski. Warto spojrzeć na czeski.


Z tego zestawu warto wybrać, któryś z następujących:

- czeski, - chorwacki, - bułgarski


Inni czytali też

Porady prawne we Wrocławiu na rewelacyjnym poziomie

prawo
Opracował: thierry ehrmann
Na podstawie: http://www.flickr.com
Patrząc na szczególnie rozbudowaną ofertę, którą zagwarantować mogą radcy prawni Wrocław odróżnia się w szczególności. Z jakiego powodu – zapyta wielu. Przede wszystkim przez wzgląd na wielu rezydujących w tym mieście specjalistów w różnych dziedzinach. Radcy prawni ogłaszają swe oferty też na swoich stronach internetowych, które są niesamowicie przejrzyste. Właśnie dlatego potencjalni ich klienci mogą znaleźć znakomitą opcję dla siebie. Proponowana pomoc jest na rewelacyjnym poziomie, z tego też powodu zawsze warto wybierać polecanych ekspertów.


Ale… bądź czujny na pułapki. Nauka języka czeskiego ze słowników nie jest zbyt niezawodna, bo dużo wyrazów ma podobne brzmienie, lecz inne znaczenie. Podobnie nauka języka bułgarskiego ze słowników nie będzie efektywna, jeśli nie znamy cyrylicy. Na początek więc alfabet. Za to ze słownika nauka (szkoła języka polskiego dla obcokrajowców) języka chorwackiego jest idealna na początek, nie ma cyrylicy, a od razu możemy, dzięki swojskiemu brzmieniu, zapamiętać duże ilości słów.
2018-09-24
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.