Podatki za wynajem mieszkania. Doradztwo podatkowe radzi

Podatki w Polsce są dość zagmatwane. Można stwierdzić, że w zasadzie płacimy je od czegokolwiek. Również posiadacz lokalu mieszkalnego wynajmowanego musi opłacać podatek za najem. Ma on jednak szansę wyboru rodzaju opodatkowania, co ma wpływ na wysokość obciążenia. Niemniej jednak takie prawo mają osoby, które nie posiadają działalności gospodarczej w zakresie najmu.
piękne duże mieszkanie
Opracował: University of Exeter
Na podstawie: http://www.flickr.com
Do wyboru jest rozliczanie się za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - jest to stawka na szczeblu 8,5% oraz rozliczanie na zasadach ogólnych- stawki w wielkości 18% i 32%. Sposób rozliczania wybiera się przed zapoczątkowaniem najmu mieszkania i nie jest ona już na zawsze, gdyż można go zmienić przed początkiem kolejnego roku podatkowego.

Przy podatku na regułach ogólnych opłacamy podatek od dochodu, więc różnicy między rzeczywiście pozyskanym przychodem z najmu a kosztami jego uzyskania. Trzeba pamiętać o tym, że by wszystkie nasze wydatki mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów powinny być one udokumentowane. W tym przypadku również osobiście rachujemy miesięczną zaliczkę za podatek i wpłacamy ją do odpowiedniego urzędu skarbowego w terminie do 20 dni każdego miesiąca za miesiąc przeszły. Zaliczka na podatek od najmu w tej formie nie musi być zgłaszana naczelnikowi urzędu skarbowego, ponieważ jest to pierwszorzędna forma opodatkowania. Gdy nie będziemy się rozliczać z tytułu wynajmu mieszkania to dopadną nas konsekwencje karno-skarbowe, które ustala przepis Kodeksu karnego skarbowego - sprawdź jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje złe i dobre strony. Gdy chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, mimo iż jest ono niezłożone i stosunkowo niskie, nie za każdym razem jest odpowiednim sposobem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% jest jedynie do sumy 4000 euro i od nadwyżki powyżej tej kwoty ryczałt jest już w dużej mierze większy i wynosi 20%. Warto samemu bardzo precyzyjnie poczytać na temat tego rodzaju opodatkowania wpisując w przeglądarkę internetową "wynajem mieszkania podatki".

Jeśli mowa o opodatkowaniu na zasadach ogólnych to to w tych okolicznościach można odliczyć koszta uzyskania przychodu takie jak przykładowo: amortyzacja lokalu mieszkalnego, wydatki na wyposażenie i umeblowanie, wypłata dla pośrednika czy też podatek od nieruchomości. Podatek pełna księgowość oleśnica ten jest bardzo dobry przede wszystkim dla osób, które w ostatnim czasie poniosły koszty na przykład związane z odnowieniem mieszkania - sprawdź mój blog.

Jeżeli nie wiemy, jaki rodzaj opodatkowania wybrać możemy sięgnąć po książkę. Bardzo dużo jest broszur na temat rozliczania najmu. W nich znajdziemy takie wiadomości jak przykładowo, kiedy można opłaty wpłacać] zaliczki kwartalne, jak zdecydować się na najkorzystniejszą postać opodatkowania, co można zaliczać do kosztów i masę innych przydatnych wskazówek. Jeszcze szybciej możemy pozyskać podobne informacje wpisując w wyszukiwarkę internetową na przykład umowa wynajmu wzór.
Opracował: M.G.
2023-07-03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.