Różnice w opłatach podatkowych w zależności od wariantu opodatkowania wynajmującego mieszkanie

Jeśli dzierżawimy mieszkanie, to mamy prawo wyboru najbardziej korzystnej rodzaju opodatkowania. Przy umowach najmu problemów podatkowych jest wiele i dotyczą one posiadacza lokalu. Zasadniczym jest wybór rodzaju rozliczania z urzędem podatkowym.
Pomieszczenie w domu
Opracował: vastateparksstaff
Na podstawie: http://www.flickr.com
Osoba, która rozpoczęła pozyskiwać przychód z wynajmu i chciałaby płacić podatek od wynajmu mieszkania w formie ryczałtu ze współczynnikiem 8,5 proc., winna zawiadomić o tym fakcie szefa urzędu skarbowego adekwatnego dla miejsca zamieszkania. O ile tego nie uczyni, będzie przymuszona opłacać podatek wedle wielkości podatkowej. Do wyboru ryczałtu jako formy podatku od wynajmu mieszkania, wystarcza przesłać pisemne oświadczenie, nie później niż do 20. dnia miesiąca zachodzącego po miesiącu, w którym osiągnęliśmy pierwszy dochód z wynajmu. W większej części sytuacji opłacenie jednej stawki podatku od najmu mieszkania w wielkości 8,5 proc. opłaca się bardziej niż opłacanie podatku według skali podatkowej. Dodatkową zaletą ryczałtu jest to, że to podatek od przychodu, stąd nie powiększa kwoty dochodów do opodatkowania podług skali podatkowej.

Omawiany temat Cię zafascynował? Więc odkryj witrynę (https://www.tawol.com.pl/pl/kolana-stalowe/), gdyż odnajdziesz tam ciekawe informacje, opisujące to zagadnienie.

Więcej artykułów:
Drugą możliwą odmianą płacenia podatku od najmu mieszkania własnego jest skala podatkowa. Znaczy to płacenie podatku wedle ważnej w danym roku skali, obecnie stopy są dwie (18 i 32 proc.). W wypadku, gdy posiadacz ma znaczne koszty powiązane z użyczeniem mieszkania, wtenczas bardziej zyskowna będzie dla niego skala podatkowa, albowiem dochód do opodatkowania za wynajem mieszkania powinien być zmniejszony o koszty, a w rezultacie podatek do zapłaty niższy.
Kawalerka
Opracował: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
Warto również dodać, że jeżeli lokal jest wynajmowany wspólnie przez małżonków, to można wyjątkowo stosować podatek liniowy (stawka 19 proc.). Mąż i żona muszą jednak osiągać dochody z rozmaitych źródeł, inaczej na przykład pierwsza osoba jest posiadaczem firmy, a druga jest zatrudniona na etacie.

Reasumując, możliwość formy opodatkowania to sprawa indywidualna, aczkolwiek przy aktualnej wielkości stóp, w większości sytuacji lepiej zyskowny będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, z uwagi na to, że dzierżawca nieczęsto ponosi duże wydatki, które mógłby odliczyć od dochodów.


Inni czytali też

Jaki wariant podatku wybrać, kiedy jesteś wynajmującym mieszkanie

Duża kawalerka ze ścianką działową
Opracował: Unique Hotels
Na podstawie: http://www.flickr.com
Możemy wybrać jeden z trzech kategorii podatku, różnie oprocentowanych. Jest to, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (przelicznik 8,5 proc.), podatek na regułach ogólnych (stopy progresywne 18 i 32 proc.) także podatek liniowy (współczynnik 19 proc.). Dwa pierwsze dotyczą osób prywatnych, które nie mają przedsiębiorstwa.
2022-03-02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.