Co to jest polityka prywatności i w jaki sposób ją poprawnie stosować?

Prawo do prywatności powinna mieć każda osoba. To człowiek powinien decydować o tym, jakie szczegóły z jego życia są podawane do informacji dla pozostałych osób. Warto mieć to na uwadze oraz egzekwować to prawo. Z tego względu tak istotne znaczenie ma dziś polityka prywatności. Co kryje się pod tym pojęciem?


Jest to stosowny dokument, jaki powinien być umieszczony na każdej stronie internetowej. Znaleźć się w nim muszą możliwie jak najbardziej dokładne dane dotyczące tego, które informacje o osobach odwiedzających konkretną witrynę są przechowywane. W dokumencie zapisuje się również sposób, w który podobne dane zostaną wykorzystane. Ma to rzeczywiście duże znaczenie, ponieważ dzięki informacjom użytkownik może zdecydować, czy chce z tej strony skorzystać. Polityka prywatności zazwyczaj opisuje, czy przechowywane na stronie dane (polecana strona) o osobach, jakie na nią wchodziły, są przekazywane jakimkolwiek firmom. Dodatkowo, internauta ma prawo dowiedzieć się, jakim sposobem posiadane przez witrynę dane są chronione przed wyciekiem.

strona internetowa
Opracował: The Descrier
Na podstawie: http://www.flickr.com
Bezpieczeństwo w internecie to obecnie bardzo częsty temat. Dlaczego? Najczęściej przez wzgląd na fakt, że z sieci korzysta sporo osób i ich prywatność jest wystawiona na szwank, szczególnie przez aktywność hackerów. Co jakiś czas wyciekają dane dotyczące różnego rodzaju haseł lub zdjęcia, przede wszystkim popularnych gwiazd. Użytkownik ma z tego powodu prawo wiedzieć, które informacje o nim zachowuje strona internetowa, z której planuje skorzystać (więcej o polityce prywatności).

Dodatkowo, wiele mówi się o ochronie danych osobowych. Wyłącznie ich właściciel ma prawo (nasz serwis www) zgodzić się na ich przetwarzanie i przekazywanie. Najczęściej robi to akceptując regulamin strony, na której zakłada swoje konto. Warto wziąć to pod uwagę oraz starać się chronić swoją prywatność. Jeśli planuje się chociażby założenie jakiegokolwiek konta, najlepszym rozwiązaniem będzie dokładne zapoznanie się z ową polityką prywatności i przestudiowanie jej postanowień, by być pewnym, iż strona internetowa czy firma będzie rzeczywiście zadowalająco chroniła tego rodzaju dane i nie będą one wystawione na niebezpieczeństwo. Aktualnie na szczęście podobne kwestie regulowane są za pomocą polskiego prawa. Powołana jest w tym celu odpowiednia instytucja, czyli Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (zobacz tutaj na
2018-07-12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.