Zawiłe zagadnienia z ekonomii

Czytając branżową prasę niekiedy można natrafić na definicje, o których wie się niedużo. Bardzo dobrym przykładem są na przykład opcje, jakie dość często przewijają się w różnych okolicznościach, jednak tak naprawdę niewiele osób dokładniej będzie wiedzieć, o co z nimi chodzi. Trzeba więc sięgnąć do fachowego podręcznika, gdzie dowiedzieć się można, że opcje są instrumentami finansowymi, które wiążą w określony sposób wystawcę oraz nabywcę opcji.
Kalkulator i finanse
Opracował: reynermedia
Na podstawie: http://www.flickr.com
Używa się ich przeważnie w przypadku walut, akcji i innych produktów finansowych. Od strony kupującego opcje gwarantują, że w wyznaczonym czasie będzie mógł dokonać zakupu po ustalonych wcześniej warunkach. Nabywca może się jednak wycofać z zawarcia umowy, traci w takiej sytuacji zapłaconą premię. Ze sprzedaży za to wycofać się nie może sprzedający, bez względu na to, jakie są obecne ceny, to będzie musiał sprzedać to na co się umówił. W związku z tym że strony transakcji nie będą traktowane w taki sam sposób, a poza tym istnieje sporo okoliczności mających wpływ na ostateczną cenę, to sam zakup tego produktu musi być należycie wyceniony. Sama wycena opcji (taka jak pod tym adresem ) potrzebuje używania rozbudowanych wzorów, jednak przy odrobinie wysiłku da się to wszystko obliczyć.

Oszczędzanie, pieniądze
Opracował: sxc.hu
Na podstawie: http://sxc.hu
Następnym pojęciem, które dość często można słyszeć w radio lub zobaczyć w gazetach, są odprawy emerytalne (więcej możesz dowiedzieć się pod tym linkiem). Tu już trochę więcej ludzi udzielić by mogło poprawnej odpowiedzi, co to jest, jednak i tak wiedza wielu ludzi na ten temat będzie bardzo ogólnikowa. Zgodnie z obowiązującym prawem każda osoba, która przechodzi na emeryturę będzie miał prawo do otrzymania tego typu odprawy, z tym że takie świadczenie będzie jednorazowe, nie można drugi raz odprawy emerytalnej dostać nawet jak się wróciło z emerytury do czynnej pracy.

Wysokość emerytalnych odpraw będzie uzależniona od charakteru pracy, którą się wykonuje. Większość pracujących otrzymuje to świadczenie w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, jednak pewne pracownicze grupy dostać mogą więcej. Państwowi urzędnicy dostają nawet sześć razy więcej, jeśli mają odpowiedni staż, również urzędnicy i pracownicy służby cywilnej i nauczyciele liczyć mogą na więcej, niż zwykli obywatele.


Inni czytali też

Kadry to najważniejsze dobro zakładu w dzisiejszych czasach

pracownicy
Opracował: US Department of Labor
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jeszcze całkiem niedawno było przekonanie, iż podwładni mają przybywać do pracy, angażować się zupełnie w wypełnianie własnych obowiązków, ponieważ w końcu za to otrzymują wynagrodzenie, a następnie firma ma radować się jak najwspanialszą opinią za jakość proponowanych usług. Na szczęście coraz więcej prezesów zdaje sobie sprawę z tego, iż najistotniejszym lutetem jaki ma firma, nie jest wytwarzany materiał, lecz ludzie, którzy go wykonują.
2018-06-22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.