Zawiłe zagadnienia z ekonomii

Czytając branżową prasę niekiedy można natrafić na definicje, o których wie się niedużo. Bardzo dobrym przykładem są na przykład opcje, jakie dość często przewijają się w różnych okolicznościach, jednak tak naprawdę niewiele osób dokładniej będzie wiedzieć, o co z nimi chodzi. Trzeba więc sięgnąć do fachowego podręcznika, gdzie dowiedzieć się można, że opcje są instrumentami finansowymi, które wiążą w określony sposób wystawcę oraz nabywcę opcji.
Kalkulator i finanse
Opracował: reynermedia
Na podstawie: http://www.flickr.com
Używa się ich przeważnie w przypadku walut, akcji i innych produktów finansowych. Od strony kupującego opcje gwarantują, że w wyznaczonym czasie będzie mógł dokonać zakupu po ustalonych wcześniej warunkach. Nabywca może się jednak wycofać z zawarcia umowy, traci w takiej sytuacji zapłaconą premię. Ze sprzedaży za to wycofać się nie może sprzedający, bez względu na to, jakie są obecne ceny, to będzie musiał sprzedać to na co się umówił. W związku z tym że strony transakcji nie będą traktowane w taki sam sposób, a poza tym istnieje sporo okoliczności mających wpływ na ostateczną cenę, to sam zakup tego produktu musi być należycie wyceniony.

Niewątpliwie zainteresują Cię opisywane dane, zatem przeanalizuj szczegółowo oryginalny artykuł, który posiada dużo wartych zapamiętania informacji, to zbliżona tematyka jak w tym artykule.

Sama wycena opcji (taka jak pod tym adresem ) potrzebuje używania rozbudowanych wzorów, jednak przy odrobinie wysiłku da się to wszystko obliczyć.

Oszczędzanie, pieniądze
Opracował: sxc.hu
Na podstawie: http://sxc.hu
Następnym pojęciem, które dość często można słyszeć w radio lub zobaczyć w gazetach, są odprawy emerytalne (więcej możesz dowiedzieć się pod tym linkiem). Tu już trochę więcej ludzi udzielić by mogło poprawnej odpowiedzi, co to jest, jednak i tak wiedza wielu ludzi na ten temat będzie bardzo ogólnikowa. Zgodnie z obowiązującym prawem każda osoba, która przechodzi na emeryturę będzie miał prawo do otrzymania tego typu odprawy, z tym że takie świadczenie będzie jednorazowe, nie można drugi raz odprawy emerytalnej dostać nawet jak się wróciło z emerytury do czynnej pracy.

Wysokość emerytalnych odpraw będzie uzależniona od charakteru pracy, którą się wykonuje. Większość pracujących otrzymuje to świadczenie w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, jednak pewne pracownicze grupy dostać mogą więcej. Państwowi urzędnicy dostają nawet sześć razy więcej, jeśli mają odpowiedni staż, również urzędnicy i pracownicy służby cywilnej i nauczyciele liczyć mogą na więcej, niż zwykli obywatele.


Inni czytali też

Kadry to najważniejsze dobro zakładu w dzisiejszych czasach

pracownicy
Opracował: US Department of Labor
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jeszcze całkiem niedawno było przekonanie, iż podwładni powinni przychodzić do pracy, angażować się całkowicie w wykonywanie własnych obowiązków, ponieważ w końcu za to otrzymują pieniądze, a następnie zakład powinna cieszyć się jak najlepszą opinią za jakość proponowanych usług. Na szczęście coraz więcej dyrektorów zdaje sobie sprawę z tego, iż najistotniejszym dobrem jaki ma przedsiębiorstwo, nie jest produkowany przedmiot, ale ludzie, którzy go wykonują.
2022-03-04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.