Nowoczesne rozwiązania dla biznesu

Forfaiting i faktoring. Pokrewne operacje, inni adresaci. Jakie korzyści w biznesie niosą ze sobą te określenia?

Faktoring to usługa mało jeszcze powszechna w Polsce, acz coraz bardziej doceniana przez firmy.To głównie zapewnienie dużej ilości gotówki w szybkim czasie i bez zbędnych formalności. Przede wszystkim, zapewnia przedsiębiorstwom środki potrzebne do ich funkcjonowania.
polskie pieniądze
Opracował: Przemysław Szabłowski
Na podstawie: http://www.flickr.com
Nabyte doświadczenie mówi, iż faktoring idealnie się sprawdza i w czasach kiedy firmom wiedzie się jak należy, kiedy potrzeba szybkiego zastrzyku gotówki, który umożliwia szybkie wsparcie dynamicznego wzrostu firmy - jak i w sytuacjach gdy firmy mają problemy z utrzymaniem się na rynku. Wielką zaletą jest, iż faktoring to z założenia usługa dedykowana konkretnej sytuacji firmy, specyfiki jej działania, z tego powodu łatwiej można reagować na problem, pozwalając sobie na większą elastyczność w działaniu.

Inni czytali też

Forfaiting, faktoring – różnice

spotkanie biznesowe w siedzibie firmy
Opracował: dhub limited
Na podstawie: http://www.flickr.com
Forfaiting i faktoring. Pokrewne operacje, inni adresaci. Czym się różnią te dwa zagadnienia?

Faktoring to pojęcie jeszcze nie tak znane w naszym kraju, jednak coraz śmielej respektowane przez przedsiębiorców.Bezsprzecznie zapewnia gotówkę (płynność) w dość krótkim czasie i bez niepotrzebnych formalności, w związku z powyższym przebieg działania jest jak najbardziej oczywisty.


Forfaiting z kolei to zakup wierzytelności o średnich i długich terminach wymagalności. Bazuje na umożliwieniu przedsiębiorcy uzyskania środków pieniężnych w drodze zobowiązania się jednej strony do dostarczenia wierzytelności, a drugiej do zapłaty uzgodnionej ceny z góry. Jest metodą finansowania handlu zagranicznego, podczas gdy faktoring obejmuje rynek krajowy, jak i eksporterów.

W praktyce gospodarczej istnieje kilka rodzajów forfaitingu, ale coraz częściej stosowany jest forfaiting leasingowy. To w rzeczywistości niedawno wykształcona forma, której zasady opierają się na wykupie rat leasingowych (leasing oferta). Przedmiotem transakcji mogą być wszystkie raty zliczone lub pojedyncze. Dzięki podpisanej umowie strona finansująca otrzymuje raty (zobacz link) leasingowe z wyprzedzeniem, niż wynika to z umowy podpisanej z korzystającym. W zamian płaci firmie forfaitingowej prowizję – a raty, jakie od niej otrzymuje, są uboższe o dyskonto.

Do operacji, których zastosowanie w handlu wspiera pozycję eksportera, należy zaliczyć także: weksel, inkaso dokumentowe, akredytywę dokumentową, gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe a także wspomniany faktoring i forfaiting.
2018-05-10
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.