Odmiany i funkcje spirali

Sprężyna jest częścią mechaniczną, najczęściej metalową, o niezwykle szerokim wykorzystaniu w praktyce. Większa część tych elementów posiada kształt okrągły lub stożkowaty, a ich kształt i wielkość zależy od punktu wykorzystania. Istnieją przykładowo ogromne sprężyny stosowane w maszynach budowlanych, jak i niewielkie, takie, które na przykład wykorzystuje się w długopisach i pozostałych przedmiotach biurowych. Jedną z podstawowych ról sprężyn jest gwarantowanie wybranym elementom wystarczającej amortyzacji, na przykład w czasie ruchu.
Zastosowanie sprężyn w aucie
Opracował: Valder137
Na podstawie: http://www.flickr.com
Przykładem takiego zastosowania są na przykład amortyzowane siodełka rowerowe. Po spojrzeniu pod tego typu siodełko można zobaczyć nieduże sprężyny, dzięki którym jazda na rowerze jest znacznie bardziej komfortowa z racji tego, że sprężyny zapobiegają zbyt dużym wstrząsom w czasie poruszania się na wybojach i nierównościach.

Wykorzystanie sprężyn w maszynach i pojazdach

Inni czytali też

Sprężyny – naprawdę aż tak istotne?

maszyna
Na podstawie: sxc.hu
Sprężyny to bardzo istotne części. Generalnie mało z nas wie, jak przydatne są takie maleńkie elementy. A sprężyny są wszędzie. Popatrz na swój zegarek – o ile nie masz na ręce czasomierza elektronicznego, raczej na pewno twój egzemplarz jest napędzany przez niewielkie sprężyny. A następnie przyglądnij się łóżku, na którym zwykle sypiasz. Jest wygodne? A to z tej przyczyny, że w trzewiach niego są zamontowane niewielkie sprężyny.


Sprężyny są elementami, które znajdują wykorzystanie na przykład w silnikach i amortyzatorach samochodowych, jak również w wielu innych miejscach pojazdu. Ze sprężynami kojarzone są także różnorodne urządzenia o charakterze sportowym, a więc na przykład różnorodne odskocznie i trampoliny służące do skakania sportowego. Sprężyny zastosowano także w dużej liczbie urządzeń spotykanych na siłowniach i w klubach fitness.

Można je spotkać także w urządzeniach do domowych ćwiczeń, na przykład w przyrządach do trenowania nadgarstków, w których sprężyna ściskana jest za pomocą siły mięśni, stawiając przy tym duży opór. Sprężyny wykorzystuje się również w bardzo małych urządzeniach takich jak chociażby pilot do telewizora, w których służą one do podtrzymywania baterii i pobierania z niej ładunków.

Zastosowanie sprężyn w urządzeniach siłowych
Opracował: Residorm Öğrenci Yurdu
Na podstawie: http://www.flickr.com
Produkcja sprężyn w obrębie Polski

W Polsce produkcja sprężyn przebiega w dużej liczbie rozmaitych zakładów. Przykładowa firma produkująca sprężyny to: wytwórczość sprężyn Istnieją przykładowo fabryki specjalizujące się typowo w produkcji sprężyn, występują także takie, które zajmują się wytwarzaniem ogólnie elementów z metalu, w tym również sprężyn. Fabryki tego rodzaju, jak również punkty, w których można kupić ich problemu, można bez trudności znaleźć na przykład w Internecie. Współcześnie większość fabryk prowadzi bowiem swoje strony WWW.
2018-07-12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.