Do czego są wykorzystywane są odlewy?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek czym zajmuje się branża odlewnicza i do czego tak właściwie używane są różnego formatu odlewy? Najprawdopodobniej nie. Jest to gałąź produkcji przemysłowej, o której nie informuje się specjalnie często. W skutek tego wielu ludzi nie ma pojęcia, że bez niej inne by nie mogły działać. Odlewnie zaopatrują przemysł maszynowy, stoczniowy, motoryzacyjny. Nawet artykuły gospodarstwa domowego projektuje się wykorzystując odlewy.

Odlewy
Na podstawie: www.alwro.com.pl
W odlewnictwie istnieje teraz już bardzo dużo różnych technologii, wszystkie jednak zawierają się w jednym prostym haśle - obróbka cieplna. To przy użyciu bardzo wysokiej temperatury doprowadza się stopy metalu do płynnej formy i to pozwala na wykonywanie odlewów. Zależnie od procesu obróbki możemy wyróżnić przykładowo odlewanie aluminium. Płynny materiał wlewa się do form, zwanych właśnie kokilami.

Inni czytali też

Maszyny, które mocno unowocześniają produkcję masy przedmiotów użytku codziennego

Bosch GLL 3 80 P Professional
Opracował: Bosch
Na podstawie: Bosch
Wpływ postępu technologii można obserwować w zasadzie we wszystkich dziedzinach życia. Z produktami technologii człowiek spotyka się na co dzień. Do niektórych z nich przyzwyczaił się do tego stopnia, że nie zwraca już na nie uwagi. Wynalazki jako takie mają najczęściej jeden cel – służą uproszczeniu życia ludzkiego. Będą to więc różnorodne przyrządy, dzięki którym przykładowo w znaczny sposób skraca się czas obowiązków pracownika w określonym zawodzie.


Bardzo często stosuje się dziś odlewanie stopów pod ciśnieniem. Jest to metoda wysoce precyzyjna. Odlewy - najniższa cena na żywice na formy do betonu: www.odlew.com.pl/oferta-ebalta/poliuretanowe-zywice-elastyczne - ciśnieniowe są bardzo dobrej jakości i nie wymagają już dodatkowej obróbki. To oznacza, że można produkować daną część na skalę masową.

W wielu przypadkach po odlaniu przychodzi czas na wyżarzanie. To proces polegający na nagrzaniu odlanego elementu do określonej temperatury. Po nagrzaniu tę temperaturę należy przez pewien czas utrzymać, a w końcu fragment powoli ochłodzić. Metod wyżarzania jest wiele i każda służy czemu innemu. Przykładowo może zwiększyć twardość fragmentu przed kolejną obróbką.

Warto czasem zainteresować się mniej znanymi gałęziami przemysłu. Każdy ciekawski majsterkowicz pewnie chętnie dowie się gdzie mogą być wykorzystane odlewy i że dzięki odlewnictwu ma na przykład zawiasy w drzwiach (więcej informacji o odlewnictwie). Odlewy - więcej i więcej
Na podstawie: Alwro S. A.
2018-09-06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.