Do czego są wykorzystywane są odlewy?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek czym zajmuje się branża odlewnicza i do czego tak właściwie używane są różnego formatu odlewy? Najprawdopodobniej nie. Jest to gałąź produkcji przemysłowej, o której nie informuje się specjalnie często. W skutek tego wielu ludzi nie ma pojęcia, że bez niej inne by nie mogły działać. Odlewnie zaopatrują przemysł maszynowy, stoczniowy, motoryzacyjny. Nawet artykuły gospodarstwa domowego projektuje się wykorzystując odlewy.

Odlewy
Na podstawie: www.alwro.com.pl
W odlewnictwie istnieje teraz już bardzo dużo różnych technologii, wszystkie jednak zawierają się w jednym prostym haśle - obróbka cieplna. To przy użyciu bardzo wysokiej temperatury doprowadza się stopy metalu do płynnej formy i to pozwala na wykonywanie odlewów. Zależnie od procesu obróbki możemy wyróżnić przykładowo odlewanie aluminium. Płynny materiał wlewa się do form, zwanych właśnie kokilami.

Inni czytali też

W jakiego rodzaju lady chłodnicze warto inwestować?

lada chłodnicza
W aktualnym świecie nieomal w każdym sklepie spożywczym wypatrzysz ladę chłodniczą. Nie ma co się dziwić, żeby utrzymać świeżość niektórych produktów żywnościowych, powinno się zapewnić im stosowną temperaturę. Gorzej, jeśli taka lada chłodnicza nie działa, a właściciel sklepu w dalszym ciągu przechowuje w niej żywność.


Bardzo często stosuje się dziś odlewanie stopów pod ciśnieniem. Jest to metoda wysoce precyzyjna. Odlewy - więcej i więcej ciśnieniowe są bardzo dobrej jakości i nie wymagają już dodatkowej obróbki. To oznacza, że można produkować daną część na skalę masową.

W wielu przypadkach po odlaniu przychodzi czas na wyżarzanie. To proces polegający na nagrzaniu odlanego elementu do określonej temperatury. Po nagrzaniu tę temperaturę należy przez pewien czas utrzymać, a w końcu fragment powoli ochłodzić. Metod wyżarzania jest wiele i każda służy czemu innemu. Przykładowo może zwiększyć twardość fragmentu przed kolejną obróbką.

Warto czasem zainteresować się mniej znanymi gałęziami przemysłu. Każdy ciekawski majsterkowicz pewnie chętnie dowie się gdzie mogą być wykorzystane odlewy i że dzięki odlewnictwu ma na przykład zawiasy w drzwiach (więcej informacji o odlewnictwie).
Na podstawie: Alwro S. A.
2017-11-29
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.