Przemysłowe osuszanie powietrza

Niektóre gałęzie przemysłu do produkcji wysokojakościowych wyrobów wymagają bardzo suchego powietrza. Dotyczy to w dużej mierze przemysłu farmaceutycznego, energetycznego i spożywczego. Suche powietrze zapobiega rozwojowi szkodliwych organizmów, bakterii i pasożytów. Odgrywa to ważną rolę w każdej z podanych gałęzi produkcji przemysłowej. Środki farmakologiczne muszą być wytwarzane w sterylnych warunkach, żywność wytwarzana w atmosferze ochronnej przez dłuższy czas zachowuje świeżość, suche powietrze zapobiega występowaniu zwarć, które mogą być niezwykle groźne dla urządzeń energetycznych. W celu otrzymania takich warunków wykorzystuje się specjalne przyrządy, które osuszają powietrze atmosferyczne.
Osuszanie powietrza w większym stopniu może mieć miejsce dzięki zaawansowanym prawom fizyki łączącymi się z właściwościami wody. Zjawisko wykorzystywane w osuszaczach atmosferycznych nazywa się adsorpcją. Opiera się ona na wchłanianiu wilgoci przez specjalne tworzywo (Przetwórstwo tworzyw sztucznych) do tego przeznaczone. Urządzenia wykorzystujące to zjawisko to osuszacze adsorpcyjne (osuszacze adsorpcyjne znajdziesz tu). Maszyny te wprowadzają powietrze pod ciśnieniem do zbiornika ze Specjalną substancją, ogrzewają je i schładzają w właściwie dopasowanym cyklu w celu pozbycia się jak największej ilości wody z powietrza. Istotne, żeby w fanryce były warunki zmniejszające ilość wprowadzanego zawilgoconego powietrza, w przeciwnej sytuacji stosowanie urządzenia nie ma sensu.


Inni czytali też

Niezbędne info dotyczące zaworów pneumatycznych w w branży przemysłu

elektromechanika, arapneumatik
Zapewne wielu z nas nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, ale szeroko rozumiana pneumatyka pełni bardzo ważną funkcję w całym dzisiejszym przemyśle. Bardzo wiele różnych elementów mających swój udział w działaniu profesjonalnych maszyn opiera się właśnie na tej dziedzinie nauki, co samo w sobie jest doskonałym dowodem na to, jak duże znaczenie mają one dla wielu różnych dziedzin. Niewątpliwie warto wiedzieć nieco na ten temat, bo okazuje się, że pneumatyka pełni w nieco pośredni sposób istotną rolę także i w życiu codziennym wielu ludzi, przez co przynajmniej podstawowe informacje z tym związane mogą być przydatne dla właściwie każdego z nas.

maszyna
Na podstawie: sxc.hu
Osuszacze są też stosowane w układach wykorzystujących sprężone powietrze. Zwiększone ciśnienie wytrąca z powietrza wilgoć, która jest niemile widziana w każdym układzie mechanicznym. Wilgoć z mechanizmów pneumatycznych odprowadza się wykorzystując tam osuszacze wysokociśnieniowe .

Jeśli zaintrygował Cię ten tekst, sprawdź przykłady (http://magross.pl/molykote/molykote-p-1900/) umieszczone tutaj. Z pewnością znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie.

Zasada funkcjonowania jest podobna, jednak efektywność i odporność jest proporcjonalnie większa. Tego rodzaju osuszacz powinien móc wytrzymać ciśnienie panujące w mechanizmie, które niejednokrotnie jest wyższe niż sto atmosfer. Innym sposobem eliminowania wilgoci z układów pneumatycznych jest jego chłodzenie. Jest to metoda równie skuteczna co adsorpcja, wymaga jedynie zastosowania innych procesów technologicznych podczas twrzenia urządzenia.
2020-05-04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.