Dobry księgowy w każdej firmie jest osobą bezcenną, zawsze niezwykle zorientowany, bardzo dobrze da sobie radę z najbardziej niejasnym prawie podatkowym a także znajdzie sposób na zaoszczędzenie pieniędzy tam, gdzie można. Wśród mnogości, praw, podatków i ulg niezwykle prosto jest się zagubić nowo upieczonemu przedsiębiorcy firmy.
Podatki i składki czyli co jest największą zmorą przedsiębiorcy?
Podatek dochodowy od osób fizycznych czyli PIT, jest podatkiem określającym bezpośrednio dochody uzyskiwane od
osób fizycznych. Niewielu przedsiębiorców wie o tym,że nie nie ma jako takiej definicji osoby fizycznej – ani w przepisach prawa ani w ordynacji podatkowej. Oprócz podatku dochodowego na przedsiębiorcach ciąży obowiązek odprowadzania składek ZUS, Funduszu pracy i składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Czy po przestudiowaniu omawianego tematu masz pytania? Jeśli tak, to kliknij tutaj oraz poznaj więcej informacji (
http://radca-pr.pl/index.php/uslugi/) w odniesieniu do prezentowanej tematyki.
(Czyt. )
Faktury VAT – nawet drobna pomyłka nie ujdzie płazem.
Dokument sprzedaży czyli powszechnie znana wszystkim faktura VAT to kolejna rzecz, o której
przedsiębiorcy muszą pamiętać. Pomylić się w nim łatwo – błąd naprawić już trudniej, bo będziemy potrzebowali do tego kolejnego dokumentu
rachunkowego.
Faktura korygująca albo nota korygująca, bo o tych dokumentach jest mowa, aby miały moc korygującą muszą zostać podpisane przez odbiorcę i nadawcę. Bez tego nie poprawiony zostanie błędnie wystawiony dokument.
Na koniec tego krótkiego przeglądu księgowości kilka zdań o wysokości opłat urzędowych. Ostatnią istotną sprawą z punktu widzenia rachunkowości jest sprawa opłat
skarbowych. Napisać o nich warto gdyż pomylenie się chociaż o złotówkę w jej wysokości może nam skutecznie pokrzyżować plany.
Ustawa o opłacie skarbowej przewiduje możliwość uregulowania należności za pracę organu administracji publicznej poprzez zakup papieru stemplowego, opatrzenia podania znaczkami, gotówką w kasie urzędu lub w formie bezgotówkowej. (Czyt. pełna rachunkowość kraków) Kwotę jaką należy uregulować można sprawdzić w każdym urzędzie skarbowym lub zajrzeć do ustawy z 2006r.
Niewiedza przepisów
prawa szkodzi wszystkim, a zwłaszcza brak podstaw księgowości i przepisów przedsiębiorcom. (Czyt. ) Przed założeniem własnej działalności gospodarczej koniecznie powinniśmy zorientować się jakie obowiązki będą się z tym wiązały. Nie znaczy to oczywiście, że musimy stać się specjalistami od
rachunkowości, ale w takim przypadku dobrze jest mieć dobrego
księgowego obok siebie gdyż niewiedza nie zwalnia z nas obowiązków.