Interesujesz się prawem? Zapraszamy tu!

Zdefiniowanie prawa przysparza kłopotów nie tylko prawnikom. Załóżmy więc, że ilu prawników - tyle definicji prawa. Jednak prawo musi być jasne i nie pozostawiać niedomówień ani luk umożliwiających jego różną interpretację lub omijanie go. Niestety w naszym kraju tworzeniem prawa zajmują się nie prawnicy a politycy, co często skutkuje marnym poziomem aktów prawnych. Gdyby politycy pragnęli pogłębić swoją wiedzę z zakresu prawa to księgarnia prawnicza jest miejscem, które powinni odwiedzić.

Pisząc o politykach nie sposób pominąć ważnego działu prawa, jakim jest prawo administracyjne. Najistotniejsze sprawy, których dotyczy ten dział to między innymi: ochrona zdrowia, ochrona środowiska, gospodarka, bezpieczeństwo wewnętrzne, obronność kraju, szkolnictwo, budownictwo, kultura czyli prawie wszystkie dziedziny naszego życia.

Będąc przy administracji należy napomknąć o zamówieniach publicznych. Różnego typu przetargi powinny być rozstrzygane zgodnie z prawem. Przepisy te opisuje prawo zamówień publicznych. Chcąc wziąć udział w przetargu powinniśmy się z tym prawem wcześniej zapoznać.

Innym istotnym dla pracy kraju działem prawnym jest prawo bankowe. Można je podzielić na prywatne prawo bankowe, które reguluje stosunki banków z klientami oraz publiczne prawo bankowe, regulujące działanie instytucji bankowych. Prawo bankowe znajdziemy w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665).

Gdyby nie funkcjonowałoprawo budowlane to na nasze miasto wyglądałoby całkiem inaczej. Bo czy ktoś potrafi sobie wyobrazić jak wyglądałoby nasze otoczenie gdyby każdy budował co chce i gdzie chce? Ja osobiście wole sobie tego nawet nie wyobrażać...

Dla zwykłego Kowalskiego najistotniejsze może się jednak okazać prawo cywilne. Najważniejszym zapisem jest tu zasada równości podmiotów wobec prawa. Żadna ze stron nie może narzucić nikomu swojej woli. Reguluje stosunki pomiędzy podmiotami fizycznymi.

Z kolei prawo podatkowe powinno przykuć naszą uwagę. Bo kto nie chce płacić niższych podatków? Znając normy obowiązujące w prawie możemy nie tylko zaoszczędzić pieniądze ale również uniknąć konsekwencji niestosowania się do prawa.

Handel i stosunki gospodarcze reguluje prawo gospodarcze. Zawarte w nim zapisy pomogą nam dochodzić swoich praw w wypadku spotkania nieuczciwego przedsiębiorcy - zobacz tu.

Wszyscy powinniśmy wiedzieć jakie zapisy zawiera prawo (zobacz https://www.poradnikprzedsiebiorcy.pl/) wykroczeń, gdyż za złamanie tych przepisów jesteśmy ścigani „z urzędu” w przeciwieństwie do prawa cywilnego. prawo (zobacz www.poradnik.wfirma.pl) karne chroni każdego z nas przed zachowaniami aspołecznymi.

majesty of law
Opracował: Mike Licht
Na podstawie: http://www.flickr.com
Stosunki prawne pomiędzy państwami i wspólnotami reguluje z kolei prawo międzynarodowe. Gdyby nie te przepisy, wymiana towarów i usług pomiędzy różnymi krajami byłaby niemożliwa. Ściganie niebezpiecznych przestępców byłoby bardzo utrudnione bez współpracy wielu państw.

Najważniejsza jest rodzina. Niestety nie każdy potrafi to zrozumieć i zadbać o swoich najbliższych. Aby chronić pokrzywdzonych przez własną rodzinę spisano prawo rodzinne. Przepisy te mówią między innymi o tym komu przysługują prawa rodzicielskie w przypadku złej opieki nad dzieckiem.

W czasach gdy wiele firm nie radzi sobie na rynku i ogłasza upadłość, do głosu dochodzi prawo upadłościowe i naprawcze. Zawarte w nim przepisy mówią nam jak zagospodarować majątek upadłej firmy oraz jakie prawa przysługują pracownikom.

Kolejną dziedziną prawa jest prawo czekowe. Dowiemy się z niego jaką wartość prawną mają papiery wartościowe jakimi są czeki i weksle. Zawarte w nim przepisy pomogą nam dochodzić swoich praw w przypadku niewypłacalnych kontrahentów.

Niezależnie od tego jaka gałąź prawa nas interesuje, często chcąc załatwić jakaś sprawę musimy wypełnić pismo lub formularz. Czasami wzory takich pism są ciężko dostępne. Na szczęście w internecie znajdziemy wzory pism, które przydadzą nam się w urzędach i innych instytucjach.

Widzimy, że temat prawa jest bardzo rozbudowany i potrzeba lat żeby go zgłębić. Zawsze warto pogłębić naszą wiedzę aby rozwijać się i nie pogubić się w dzisiejszym świecie. Jeśli chcesz być na bieżąco z obowiązującym prawem to wejdź na stronę
2019-10-17
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.