Praca kompozytora

Kompozytorzy to niejednokrotnie niezbyt doceniani ludzie, bez których dużo niezapomnianych przebojów ostatnich dziesięcioleci nie mogłoby się pojawić. Są osobami o wyższym wykształceniu z zakresu muzyki i ogromnej wiedzy z zakresu instrumentoznawstwa. Nierzadko są to także osoby biegłe w grze na wielu instrumentach. Duża liczba popularnych muzyków i reżyserów używa instrumentów podczas tworzenia. Komponowanie nie polega wyłącznie na tworzeniu zapisów nutowych, twórca powinien potrafić posługiwać się aparatem muzycznym w takim stopniu, by być w stanie obrazować za pomocą tonacji utworu czy barwy instrumentu określony nastrój.
Praca przynosi korzyści w przyszłości
prawo2
Na podstawie: flickr.com
Kompozytor może utrzymać się na kilka sposobów, im bardziej jest ambitny, tym większe pieniądze może zarobić za tantiemy - jwp.pl. Najbardziej popularną formą pracy zarobkowej są jednak niewielkie zlecenia. Zwykle polegają one na napisaniu i nagraniu niedługich melodii wykorzystywanych w audycjach radiowych lub melodii reklamowych. Znacznie większy zarobek można otrzymać pisząc muzykę dla cenionego artysty, lub na potrzeby produkcji filmowej. Kompozytor może wtedy zrzec się praw autorskich na rzecz zleceniodawcy, bądź otrzymywać pieniądze z każdego odtworzenia w ramach tantiem. Zresztą ochrona własności intelektualnej jest w tym wypadku niezwykle ważna, dlatego autorzy muzyki są zwykle członkami organizacji zbiorowego zarządzania, jak ZPAV czy ZAiKS, które otrzymują należności w ich imieniu (Czytaj więcej tutaj http://www.jwp.pl/uslugi/wzory_przemyslowe.html). Inna praca twórcza Praca kompozytora jest nierzadko łączona z inną pracą twórczą. Najczęściej jest to produkcja muzyczna. Opiera się ona na tworzeniu finalnego brzmienia grupy muzycznej w czasie tworzenia nagrań. Producent może decydować które partie instrumentalne bądź wokalne uwydatnić w ostatecznej wersji kompozycji, może on również sugerować muzykom zmiany w sposobie pracy bądź samodzielnie uczestniczyć w tworzeniu niektórych partii. Jest to praca (szczegóły w podanym źródle) sprawiająca sporo zadowolenia, jednak wymaga ona wielu zdolności interpersonalnych i podstawowej wiedzy technicznej. Wkład intelektualny twórcy muzyki także objęty jest prawną ochroną - http://www.jwp.pl/uslugi/znaki_towarowe.html. Muzyk ten może więc, podobnie jak kompozytor, pobierać pieniądze (zobacz nasz odsyłacz) z tantiem pochodzących z odtworzeń wyprodukowanego utworu.


Inni czytali też

Czy dokonywanie inwestycji funduszy to niepewność czy pomyślna okazja?

waluta Euro
Opracował: Butz.2013
Na podstawie: http://www.flickr.com
Giełda to miejsce gdzie natrafiają na siebie tysiące a może i miliony ludzi biznesu. W naturze nie ma nic za darmo. Jeśli mamy zamiar zarabiać na dokonywaniu inwestycji kapitału , musimy zgłębić tajniki wiedzy o tym jak dokonywać inwestycji kapitału oraz nabyć umiejętność zrozumienia niebezpieczeństwa.
2017-12-16
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.