Gatunki, zasady działania i budowa reduktorów do spawarek

Do najistotniejszych części spawarki nie zależnie od tego jaką metodą będziemy spawać są reduktorygazowe. Zadaniem reduktorów do spawarek jest zmniejszenie ciśnienia gazu wyjściowego (np. z butli) do odpowiedniego poziomu ciśnienia roboczego, które jest wymagane przez palniki spawarek. W zależności od typu palnika, chemiczne substancje robocze - zazwyczaj Tlen(O2), i chemiczna substancja palna - zwykle Acetylen(C2H2), przesyłane są do komory spalania w równych poziomach ciśnienia roboczego lub Tlen ma wyższe ciśnienie niż drugi gaz.
spawanie
Opracował: Paul Lindsey
Na podstawie: http://www.flickr.com
Reduktory do spawarek można podzielić ze względu na miejsce montażu na reduktory do spawarek butlowe oraz reduktory do spawarek sieciowe. Reduktory butlowe montowane są bezpośrednio na butli, natomiast reduktory sieciowe montowane są na rurach instalacji doprowadzającej gaz (zalecane reduktory do spawarki).


Inni czytali też

Budowa urządzeń w przemyśle

walec
Opracował: Cramo
Na podstawie: Cramo
Bez ustanku rozbudowuje się w Polsce gałąź przemysłu związana z budową maszyn. Tworzy się mnóstwo zakładów używających różnego rodzaju maszyn, zatem i popyt nie spada. Naturalnie zakładu już działające na rynku idą z duchem czasu i zakupują co jakiś czas nowoczesne urządzenia dostosowane do rozwoju technologii produkcji.


Możemy też stosować inny podział ze względu na konstrukcje: rozróżniamy reduktory 1 stopniowe i 2 stopniowe. Reduktory do spawarek 1 stopniowe w swojej konstrukcji mają 2 komory wysoko i nisko ciśnieniowe, rozdzielone przy pomocy błony znajdującej się między tymi komorami. Obrót manipulatora urządzenia w określony sposób wygina błonę czym redukuje ciśnienie w butli albo też układzie doprowadzającym. Reduktor do spawarek dwustopniowy, to system dwóch reduktorów 1 stopniowych złączonych z sobą. Ten ostatni rodzaj urządzenia uważa się za dokładniejszy, dlatego pozwala na precyzyjniejszą regulację i podtrzymanie jednakowego ciśnienia roboczego.

Wszystkie reduktory do spawarek bez najmniejszych wątpliwości powinniśmy dobrać do konkretnego gazu z jakim będą używane. Musimy pamiętać, iż wyposażenie warsztatu spawacza, w tym także reduktory do spawarki, a także wszelakie przewody na pewno muszą mieć wszelkie potrzebne certyfikaty oraz spełniać wszelkie przypisane prawem normy. Dotyczy to również spoiw spawalniczych oraz pozostałej chemii do spawania.
2014-05-30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.