W jaki sposób zmienić spółkę która zarządza wspólnotami ?

Jeżeli właśnie zakupiłeś mieszkanie, równolegle zostałeś członkiem wspólnoty mieszkaniowej. Czym jest wspólnota mieszkaniowa i w jaki sposób zmienić osoby, które nią kierują, jeśli nie jesteśmy usatysfakcjonowani z ich działań?


Wspólnota mieszkaniowa pojawia się na mocy prawa w każdym postawionym budynku mieszkaniowym, w którym właścicielem obiektów mieszkalnych jest więcej aniżeli jeden podmiot. Taka wspólnota przesądza o wszystkich najważniejszych kwestiach dotyczących wspólnej nieruchomości, którą są grunt, a także części budynku oraz sprzęty, które ma prawo użytkować każdy mieszkaniec, nie tylko określeni właściciele lokali. Do obowiązków wspólnoty należy również zadecydowanie o tym, jaka firma zarządzająca wspólnotami realizować będzie rządy. W sytuacji, gdy mieszkańcom nie odpowiadają działania swojego przedstawiciela, mogą starać się o jego zmianę. Z reguły wynika to w sytuacji braku zainteresowania potrzebami mieszkańców oraz nie przeprowadzania niezbędnych prac remontowych.

Zainteresował Cię ten wpis? Jeśli tak, to sprawdź bez zwłoki, co znajduje się w najnowszym tekście (http://www.adwokatchojka.pl/rozwody.html) - on też na pewno okaże się wartościowy.

W jaki sposób należy to przeprowadzić? Informacje o tym przeczytasz tutaj.
Nade wszystko musimy rozpocząć od nadzwyczajnego spotkania wspólnoty, podczas którego dojdzie do dymisji zarządcy. Aby mogło to się stać, należy złożyć właściwy wniosek, który musi być podpisany przez właścicieli mieszkań posiadających 10 procent udziałów.


Ponadto w powyższym wniosku bezwzględnie muszą być określone dzień i godzina zebrania. Nie można także zapominać o dołączeniu projektu uchwały razem z krótkim porządkiem obrad i poinformowaniu o spotkaniu wszystkich współwłaścicieli. Ostatnią kwestią jest zaproszenie notariusza, który poświadczy odwołanie dotychczasowego zarządcy. W wielu przypadkach zarządca stara się nie dopuścić do zwołania zebrania. Wtedy jedynym możliwym krokiem jest indywidualne zorganizowanie pożądanych obrad oraz zaproszenie na nie zarządcy. Niejednokrotnie trudnością staje się tutaj też niechęć notariuszy do poświadczania dymisji na zebraniu przygotowanym przez wspólnotę. Dlatego trzeba znaleźć takiego, który zgodzi się przyjść i nie będzie stwarzać żadnych zbędnych problemów.
Na koniec trzeba dodać, iż na takim zebraniu potrzebne jest bezzwłoczne powołanie kolejnego zarządcy, również spośród członków wspólnoty mieszkaniowej, którzy w dalszej kolejności zajmą się wybieraniem nowej firmy zarządzającej.

Kliknij tu
2019-03-19
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.