Najistotniejsze zagadnienia dotyczące prawa autorskiego

Nie wszystko, co jest opublikowane w internecie, powinno być bezprawnie kopiowane i przesyłane. To, że w internecie posiadamy niezwykle łatwy dostęp do rozmaitych treści nie znaczy jeszcze, iż nie panują tutaj reguły prawa autorskiego.


Upublicznienie treści w postaci tekstowej, muzyki, grafik itd. na stronach internetowych nie daje możliwości darmowego kopiowania ich, a tylko bezpłatną dostępność. Powinniśmy zatem poznać nieco bliżej prawo (zobacz więcej na ten temat tutaj) autorskie, jakie współcześnie panuje w naszym kraju.

Prawa autorskie w internecie obejmują w głównej mierze wytwory intelektualne, między innymi filmy, zdjęcia, wiersze i tak dalej. Nie możemy pominąć, że objęte są nimi również wszystkie treści zawarte na danej stronie internetowej. Naruszenie praw autorskich następuje więc wtedy, gdy ktoś nielegalnie i bez wymaganej zgody kopiuje i powiela (zobacz jak wyszukać duplikat treści), która znajduje się na naszej witrynie internetowej. Jest to sprzeczne ze współczesnym prawo i powinno wiązać się z pewnymi sankcjami prawnymi.
Podatki
Opracował: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu


W teorii wszystko wydaje się dość proste i klarowne, niestety w praktyce zwykle nie jest już tak łatwo. Nie zawsze jest oczywiste, jaka treść może zostać przekazywana i publikowana, jaka zaś może być powielona tylko na prawach cytatu. Jeżeli nie jesteśmy przekonani, czy wybraną treść można zastosować, zawsze powinniśmy spytać o zgodę twórcę czy też właściciela treści. Dzięki temu będziemy pewni, że nie złamaliśmy prawa, a dodatkowo będziemy mogli bez przeszkód używać konkretną treść.

1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.