Najistotniejsze zagadnienia dotyczące prawa autorskiego

Nie wszystko, co jest opublikowane w internecie, powinno być bezprawnie kopiowane i przesyłane. To, że w internecie posiadamy niezwykle łatwy dostęp do rozmaitych treści nie znaczy jeszcze, iż nie panują tutaj reguły prawa autorskiego.

Upublicznienie treści w postaci tekstowej, muzyki, grafik itd. na stronach internetowych nie daje możliwości darmowego kopiowania ich, a tylko bezpłatną dostępność. Powinniśmy zatem poznać nieco bliżej prawo autorskie, jakie współcześnie panuje w naszym kraju.

Prawa autorskie w internecie obejmują w głównej mierze wytwory intelektualne, między innymi filmy, zdjęcia, wiersze i tak dalej. Nie możemy pominąć, że objęte są nimi również wszystkie treści zawarte na danej stronie internetowej. Naruszenie praw autorskich następuje więc wtedy, gdy ktoś nielegalnie i bez wymaganej zgody kopiuje i powiela treść, która znajduje się na naszej witrynie internetowej. Jest to sprzeczne ze współczesnym prawo i powinno wiązać się z pewnymi sankcjami prawnymi.
Podatki
Opracował: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu


W teorii wszystko wydaje się dość proste i klarowne, niestety w praktyce zwykle nie jest już tak łatwo. Nie zawsze jest oczywiste, jaka treść może zostać przekazywana i publikowana, jaka zaś może być powielona tylko na prawach cytatu. Jeżeli nie jesteśmy przekonani, czy wybraną treść można zastosować, zawsze powinniśmy spytać o zgodę twórcę czy też właściciela treści. Dzięki temu będziemy pewni, że nie złamaliśmy prawa, a dodatkowo będziemy mogli bez przeszkód używać konkretną treść.


Inni czytali też

Praca kompozytora

prawo
Opracował: Troy David Johnston
Na podstawie: http://www.flickr.com
Kompozytorzy to niejednokrotnie bardzo niedoceniani ludzie, bez których sporo niezapomnianych hitów ostatnich dziesięcioleci nie mogłoby istnieć. Są osobami o wyższym wykształceniu muzycznym i dużej wiedzy z zakresu instrumentoznawstwa. Często są to również osoby biegłe w grze na wielu instrumentach. Wielu popularnych muzyków i reżyserów korzysta z ich pomocy podczas tworzenia. Komponowanie nie opiera się wyłącznie na zapisywaniu nut, kompozytor powinien posiadać umiejętności posługiwania się aparatem muzycznym na takim poziomie, by być w stanie unaoczniać z użyciem tonacji utworu czy dźwięku instrumentu wymagany nastrój.

Dla swojego użytku i całkowicie bezpiecznie możemy korzystać wyłącznie z utworów, jakie były zamieszczane w internecie za zgodą ich autora. Jeśli jednak mamy zamiar użyć czyjejś własności chociaż nie mamy na to zgody autora, powinniśmy skorzystać z możliwości cytatu.

W internecie jednak zazwyczaj wystarczy podać link do witryny, z jakiej wybrana treść została pobrana. I w tej sytuacji sprawa będzie rozwiązana w najprostszy sposób. Pamiętajmy, że nawet jeżeli nieumyślnie naruszymy czyjeś prawa do wybranej treści, to i tak będziemy pociągnięci do odpowiedzialności za ten czyn. Znajomość zasad prawa jest niezwykle istotna, jeśli na co dzień spotykamy się z tego typu sprawami lub planujemy założyć firmę w sieci.

Autor
2019-04-13
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.