Najistotniejsze zagadnienia dotyczące prawa autorskiego

Nie wszystko, co jest opublikowane w internecie, powinno być bezprawnie kopiowane i przesyłane. To, że w internecie posiadamy niezwykle łatwy dostęp do rozmaitych treści nie znaczy jeszcze, iż nie panują tutaj reguły prawa autorskiego.

Upublicznienie treści w postaci tekstowej, muzyki, grafik itd. na stronach internetowych nie daje możliwości darmowego kopiowania ich, a tylko bezpłatną dostępność. Powinniśmy zatem poznać nieco bliżej prawo (zobacz więcej na ten temat tutaj) autorskie, jakie współcześnie panuje w naszym kraju.

Prawa autorskie w internecie obejmują w głównej mierze wytwory intelektualne, między innymi filmy, zdjęcia, wiersze i tak dalej. Nie możemy pominąć, że objęte są nimi również wszystkie treści zawarte na danej stronie internetowej. Naruszenie praw autorskich następuje więc wtedy, gdy ktoś nielegalnie i bez wymaganej zgody kopiuje i powiela treść, która znajduje się na naszej witrynie internetowej. Jest to sprzeczne ze współczesnym prawo i powinno wiązać się z pewnymi sankcjami prawnymi.
Podatki
Opracował: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu


W teorii wszystko wydaje się dość proste i klarowne, niestety w praktyce zwykle nie jest już tak łatwo. Nie zawsze jest oczywiste, jaka treść może zostać przekazywana i publikowana, jaka zaś może być powielona tylko na prawach cytatu. Jeżeli nie jesteśmy przekonani, czy wybraną treść można zastosować, zawsze powinniśmy spytać o zgodę twórcę czy też właściciela treści. Dzięki temu będziemy pewni, że nie złamaliśmy prawa, a dodatkowo będziemy mogli bez przeszkód używać konkretną treść.


Inni czytali też

Praca kompozytora

prawo
Opracował: Troy David Johnston
Na podstawie: http://www.flickr.com
Kompozytorzy to nierzadko bardzo niedoceniani artyści, bez których sporo wielkich hitów minionych dziesięcioleci nie mogłoby się pojawić. Są to osoby o kompleksowym wykształceniu muzycznym i dużej wiedzy z zakresu instrumentoznawstwa. Nierzadko są to również osoby biegłe w grze na wielu instrumentach. Wielu popularnych muzyków i reżyserów używa instrumentów podczas pracy twórczej. Komponowanie nie opiera się jedynie na zapisywaniu nut, kompozytor powinien potrafić posługiwać się potrzebnymi narzędziami na takim poziomie, by móc obrazować za pomocą tonacji utworu czy dźwięku instrumentu dany nastrój.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.