Jaki wariant podatku wybrać, kiedy jesteś wynajmującym mieszkanie

Możemy wybrać jeden z trzech kategorii podatku, różnorodnie oprocentowanych. Jest to, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stawka 8,5 proc.), podatek na zasadach łącznych (współczynniki progresywne 18 i 32 proc.) oraz podatek liniowy (stopa 19 proc.). Dwa poprzednie dotyczą osób fizycznych, które nie mają biznesu.
Duża kawalerka ze ścianką działową
Opracował: Unique Hotels
Na podstawie: http://www.flickr.com
Najpierw jesteśmy zmuszeni postanowić, który rodzaj jest dla nas lepszy. Przeważnie jest to ryczałt, bo tu obowiązuje, mniejsza stawka. każdej sytuacji należy wycenić cenę mieszkania, nie kalkuluje się tylko kwota do uiszczenia na umowie. Jeżeli liczymy ryczałt (dowiedz się więcej), bierzemy pod uwagę przychód, oznacza to otrzymane pieniądze, a w przypadku innych form dochód, to znaczy przychód zmniejszony o ceny jego uzyskania. Uogólniając, płacąc podatek od wynajmu na regułach ogólnych, mamy możliwość od niego potrącić koszty na naprawę lub nowe umeblowanie. A jeżeli straciliśmy dużo, nieraz opłaca się zapłacić podatek (usługi prawne we Wrocławiu) na normach ogólnych. Potrącić można także odsetki od zobowiązania hipotecznego. Przy wyliczaniu podatku od wynajmu nie zapominamy pomyśleć o podatku od nieruchomości i zużycia nieruchomości, to znaczy tego, że jej wartość zmniejsza się z upływem lat i odliczamy to od podatku za wynajem (więcej o autorze na Gdy korzystamy z opodatkowania od dochodów z wynajmu w formie zryczałtowanej, powinno się dostarczyć deklarację na druku PIT-28 po zakończeniu roku fiskalnego do 31 stycznia.


Inni czytali też

Na czym opiera się forma taka jak depozyt notarialny?

prawo
Na podstawie: www.morguefile.com
Określenie takie, jak depozyt notarialny związane jest z bankowością, a mianowicie z możliwościami lokowania określonych kwot. Bezpieczeństwo wpłacającego depozyt notarialny jest na czołowym miejscu, ponieważ celem jest pewność oraz wzajemne zaufanie. Szansom, jakie daje depozyt notarialny, nie ma końca. W tej formie można przechowywać dokumenty, kosztowności, klucze albo po prostu pieniądze. Poza sposobem deponowania, jakim jest depozyt notarialny, wskazać można depozyt urzędu celnego, urzędu skarbowego lub depozyt bankowy, ponieważ występuje on w danych urzędach albo instytucjach.

mieszkanie
Opracował: Martin Pulaski
Na podstawie: http://www.flickr.com
Następnym sposobem rozliczenia dochodów z wynajmu jest ich rozrachunek w sumie z dochodami ze stosunku pracy w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia. Do przychodów z wynajmu zaliczamy tylko czynsz, bo stanowi on dodanie majątkowe wypożyczającego. Za to inne koszty, które ma obowiązek płacić dzierżawca (komorne do spółdzielni, należności za media), nie są przychodem. W sytuacji stawki podatku od wynajmu wypływającej z regulacji o podatku od osób fizycznych, możemy potrącić wartości, które wydaliśmy na to lokum. Może się okazać, że wartości były tak wielkie, że wielkość zobowiązania okaże się mniejsza niż według zobowiązania zryczałtowanego. Stosowny do rozliczenia dochodów z najmu mieszkania jest Urząd Skarbowy miejsca pobytu płatnika podatków, bez względu na to gdzie leży przedmiot najmu.

.
2018-07-12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.