Sprężarka - zasady działania

Wiele wynalazków bywa niedocenianych, mimo szerokiej powszechności użycia. Każdy słyszał o silnikach odrzutowych i spalinowych, o rakietach kosmicznych i superkomputerach. Niestety mało kto zna rolę, jaką w postępie naukowych odgrywa niepozorna sprężarka.
Bez maszyny, która zwiększa ciśnienie gazów, nie mielibyśmy w domu odkurzacza, suszarki do włosów i lodówki . W warsztatach nie używano by szlifierek, wiertarek i kluczy na sprężone powietrze. Musielibyśmy też zawsze manualnie pompować opony. Na budowie nie pojawiłyby się młot pneumatyczny >>> szybkozłącze, urządzenia do piaskowania i do malowania natryskowego. Nowoczesne silniki turboodrzutowe nie mogłyby w ogóle działać. Bolidy Kubicy nie rozwijałyby zawrotnych prędkości. W gazociągach nie płynąłby gaz.

Inni czytali też

Wymiana opon w przypadku samochodu firmowego nie musi wcale znaczyć dużych kosztów

czerwony Ford Transit
Opracował: Mikey
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jeśli prowadzisz swoją działalność gospodarczą, bez wątpliwości świetnie zdajesz sobie sprawę z tego, jak wielce przydatny jest w codziennej pracy samochód dostawczy, którym można nie tylko przywieźć wszystkie potrzebne materiały do miejsca Twojej pracy, ale również zawieźć wytworzone przez Ciebie produkty do innych sklepów.


Widać jak na dłoni, że funkcjonalność sprężarek jest ogromna. Taki jest także wybór sprzedawanych na świecie modeli tego urządzenia. Najstarsze i najprostsze są sprężarki tłokowe (wydajny kompresor znajdziesz tu), pracujące przy funkcjonowaniu młota pneumatycznego. Gaz (powietrze) jest w sprężarce ściśnięty przez pracę tłoka, pchanego przez silnik spalinowy.

Jeżeli poszukujesz fascynujących danych na omawiany temat, to dokładnie przeanalizuj pomocny serwis, który zawiera warte zainteresowania informacje.

Analogicznie zasilane są też sprężarki śrubowe, z zastrzeżeniem, że w nich ciśnienie jest wytwarzane przez dwie wirujące śruby. Zbliżone rozwiązanie używają sprężarki spiralne, gdzie śruby są zastępowane przez dwie synergiczne spirale.
Można spotkać też inne, bardziej skomplikowane rodzaje, takie jak sprężarki Roots, membranowe i osiowe. Najpopularniejsze w codziennym zastosowaniu są jednak te najprostsze, licząc nawet od najprymitywniejszej pompy ręcznej, z którą z pewnością każdy kiedyś się zetknął.
2018-11-08
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.