Czym cechują się opcje menadżerskie

W dwudziestym pierwszym wieku kierując przedsiebiorstwem należy zadbać o znakomitą jakość planów motywacyjnych u kierownictwa. Nadzwyczaj ważne są tzw. opcje menadżerskie, czyli wynagrodzenie zarządu oparte na funkcjonowaniu w długoterminowych planach motywacyjnych.
Ocena pracownika przez menedżera
Opracował: Victor1558
Na podstawie: http://www.flickr.com
Ten rodzaj planu motywacyjnego, uzgodniony poprzez zgromadzenie akcjonariuszy, jest w użyciu przede wszystkim na giełdzie jak również stanowi dodatkowe wynagrodzenie menadżerów spółki, ale nie jest to ich jedyna zaleta – mają wpływ one dużo na wartość przedsiębiorstwa, więcej: Mogą być później wycenione przez aktuariusza – jego usługa jest bez wątpienia potrzebna, ponieważ opcje menadżerskie należą do wyjątkowo skomplikowanych instrumentów finansowych. Bardzo przydatna jest tu precyzja jak również wiedza oparta na znakomitym doświadczeniu. Podstawą działania opcji menadżerskich jest oferta kupna akcji najistotniejszym członkom przedsiębiorstwa po preferencyjnej cenie. Motywuje to ich dodatkowo do polepszenia pracy na rzecz firmy. Celem jest również późniejsza podwyżka cen akcji, oznaczające w praktyce większe zarobki firmy. Opcje menadżerskie (strona) są z reguły programami długoterminowymi, a do ich plusów dobrze atrakcyjne opodatkowanie. Osoba, której są zaoferowane opcje menadżerskie, jest w stanie je odrzucić własnowolnie – zatem (zobacz bezpłatny dostęp) nie należą do zysków obciążonych ZUSem. Ta strategia motywacyjna pozwala na zachęcenie najważniejszych pracowników do usprawniania funkcjonowania firmy oraz ich wytężonej pracy.


Inni czytali też

Czym jest finansowanie społecznościowe

Crowdfunding
Opracował: Paul Roth
Na podstawie: http://www.flickr.com
Coraz nowsze szanse finansowania dla wynalazców, plastyków, ludzi biznesu jak również innych pomysłowych ludzi są w dwudziestym pierwszym wieku bardzo powszechne. Pośród nich znacznie oryginalnym zagadnieniem jest tak zwane finansowanie społecznościowe. Wysoce znakomita popularność rozmaitych sposobów finansowania przez społeczeństwo, która jest widoczna w Stanach jak również następnych zachodnich krajach, zaczyna docierać też do Polski.

Inwestycje, papiery wartościowe
Opracował: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
Wycenienie opcji menadżerskich może polegać na skorzystaniu z drzew dwumianowych, bądź – gdy poszczególne opcje menadżerskie są wyraźniej skomplikowane – z modelu symulacji Monte Carlo. Wycenienie w każdej sytuacji odbywa się na tzw. Grant Date i brane jest pod uwagę takie czynniki, jak choćby – aktualne ceny akcji, planowane dywidendy, czas trwania i cenę realizacji opcji, ale z jasnych względów nie są to jedyne czynniki. Ważna jest także stopa procentowa wolna od ryzykowności straty oraz oszacowanie zmienności cen akcji. Wyceną zawsze powinien się zajmować profesjonalny aktuariusz ze względu na poziom skomplikowania takiego programu motywacyjnego, a sama wycena jest cenna w dokumentach, a zatem – w kwestiach bezpieczeństwa firmy podczas kontroli, i przejrzystości w okresie rozliczania się z kierownictwem. W tym celu należy udać się do najlepszego biura aktuarialnego – tam osiągalna jest także analiza pozostałych instrumentów finansowych. Wcześniej dobrze zoptymalizować jak również analizować preferowany program. Istotne jest, by aktuariusz za każdym razem miał indywidualne podejście do zadania – dzięki temu można mieć pewność, że wycena będzie dobra.
2018-06-22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.