Wzór przemysłowy. Czym się charakteryzuje

niekiedy padają wątpliwości czy istnieje różnica pomiędzy wzorem użytkowym a wzorem przemysłowym? Odpowiedź jest pozytywna, ponieważ najprościej rzecz ujmując wzór użytkowy to patent, zaś wzór przemysłowy odnosi się do powierzchowności produktu, a jednocześnie nie jest zależny od kwestii technicznych. Co jeszcze jest ważne?


Rozwijając wątek definicji obu wzorów należy dodać, iż wzór użytkowy to jak sama nazwa wskazuje – jest to rozwiązanie praktyczne (kształt i budowa, trwała forma przedmiotu). Mowa tu o rzeczy materialnej, co znaczy, iż do tego typu grupy nie powinniśmy zaliczyć na przykład, metod produkcji czy związków chemicznych. Wzór przemysłowy określa zewnętrzną postać wytworu, a określają ją w szczególności kształty, kolorystka czy surowiec danego wytworu tzw patenty.
Prawo
Opracował: controlarms
Na podstawie: www.flickr.com

Oba rozwiązania mają zbieżne wymagania. jednym z nich jest idea innowacji, która definiuje, iż przedterminem zgłoszenia w Urzędzie Patentowym muszą być nowe. Jedna uwaga dotyczy rejestru znaków towarowych, a mówi o tak zwanej innowacji globalnej. Ważne jest też zwalczanie nieuczciwej konkurencji. znaczy to, że gdy chcemy zarejestrować wzór (polecamy sprawdź informacje na stronie) użytkowy musimy się liczyć z tym, że jeśli coś jest znane w innych krajach, a w Polsce nie, to nie mamy prawa do takiej rejestracji. Jednakże w odniesieniu do wzorów przemysłowych jest dopuszczalna tak zwana „ulga w nowości” (czyli zasady są mniej restrykcyjne).

Następny wymóg zmusza nas do dostarczenia materiału ilustracyjnego. Jeśli mowa o wzoru użytkowym za pojęciem ilustracji znajduje się rysunek techniczny, zaś, jeśli chodzi o wzór (zobacz wzor podania o prace) przemysłowy mówimy o rysunku lub zdjęciu.


W obu przypadkach powinniśmy też załączyć opis zgłoszenia, jednak jak to ma miejsce w innych kwestiach, rodzaje objaśnień się różnią. Dobrze jest zlecić taki opis rzecznikowi patentowemu, chociaż powinniśmy wiedzieć, że nie istnieje taki obowiązek. Po prostu, skoro nie wiemy, jak się do tego zabrać lub nie mamy na to czasu, korzystniej powierzyć to komuś, kto wykona tę pracę lepiej niż my. Zobacz też znak towarowy ochrona.

Ten opis powinniśmy potraktować jako zagajenie i zachętę do dalszego zgłębiania zagadnienia. motyw jest rozległy, na pewno nieograniczony do tego, co zostało tu zawarte. nade wszystko rzetelne informacje znajdą Państwo oczywiście na stronie internetowej urząd patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.
2019-01-29
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.