Jak to jest z tą naszą znajomością języka angielskiego?

Na zapytanie, czy znasz angielski większość odpowie twierdząco. Przyznać trzeba bowiem, że wyznać w dzisiejszych czasach do braku znajomości tego języka to jak gdyby powiedzieć, iż przez długi czas mieszkaliśmy w jaskini i nie mieliśmy kontaktu z cywilizacją.

AngielskiAngielski (nasza strona) w aktualnych czasach to coś oczywistego, nauczenie się tego języka to konieczność, szczególnie posród młodych ludzi. Angielski jest w każdym miejscu, w każdym przejawie kultury, mamy też znajomych z różnych zakątków globu, także z nimi komunikujemy się w języku angielskim. Brak znajomości angielskiego to odsunięcie na margines. No okej, ale jak to jest naprawdę z tą znajomością?
tłumacz j. angielskiego
Opracował: TED Translators
Na podstawie: http://www.flickr.com
Kogo nie spytać, potwierdzi, iż zna, lecz jak pojawia się prawdziwa próba, to jest kłopot - chyba, że był na stronie . Wielu na przykład w takim momencie odrzeknie, iż zgadza się czytają książki anglojęzyczne, czasopisma i rozumieją, co się do nich mówi w tym języku, lecz jak przyjdzie co do czego, jak musimy dyskutować, to nagłe milczenie. To prawda, że pisanie czy konwersowanie w danym jezyku to dwa różnorodne płaszczyzny. Niektórzy w zaciszu własnego domu są zdolni przerabiać jakąś anglojęzyczną książkę, lecz jeśli mają chociażby wskazać jakiemuś obcokrajowcowi jak dojść z punktu A do punktu B to coś ich ogranicza, jakaś niemoc. Najprawdopodobniej jest to pewien problem z psychiką, którą należy odblokować, dlatego najbardziej owocna nauka to przez ciągłe konwersowanie, najlepiej z native speakerem.


Inni czytali też

Sprzęty przemysłowe optymalizujące oraz unowocześniające produkcję

Motopompy Honda
Opracował: Honda
Na podstawie: Honda
Urządzenia wytwarzające próżnię są chętnie używane w przemyśle przetwórczym, spożywczym lub chemicznym. Próżnia oznacza stan kompletnego braku cieczy, gazów czy innych substancji w danym miejscu. Stanowi więc dobrą ochronę dla produktów żywnościowych, służy również do szybkiego zamrażania czy zmiany stanu skupienia produktu, minimalizowania wilgoci lub pakowania artykułów.

Znajomość, więc jest na dobrym poziomie, lepsza na pewno wśród młodych osób do dwudzieści pięciu lat, przeciętna do czterdziestu kilku i bardzo marna pośród starszych. Człowiek mający pięćdziesiąt lat i znający angielski to albo wykładowca wyższej uczelni, albo biznesmen, albo dyrektor jakiejś zagranicznej korporacji, to być może również jakiś pasjonat i ambitny człowiek.

Mamy za to w naszym kraju wielu tłumaczy angielskiego. Według najbardziej aktualnych danych ustępują oni tylko tłumaczom języka niemieckiego. Nie ma co się dziwić, tłumaczenia angielskiego w Warszawie, jak i niemieckiego, zwłaszcza tłumaczenia prawnicze, to raczej standard, bo Niemcy to nasz sąsiad, z którym mamy najbardziej korzystną wymianę gospodarczą, a angielski to po prostu język globalny, najważniejszy ze wszystkich. Jest w biznesie, marketingu, branży hotelarskiej i logistyce, używają go w każdym zakątku globu. My na tle pozostałych europejskich krajów wypadamy średnio, nie najgorzej, lecz także nie najlepiej.
2018-06-22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.