Znaczenie gazu w gospodarce.

Jednym z trzech podstawowych mediów w naszych domach jest gaz ziemny. Stosowany jest on od dziesięcioleci, w domowym zastosowaniu do ogrzewania wody i gotowania posiłków, a w chemicznym przemyśle do wytwarzania wielu ważnych surowców i związków. Gaz ziemny wydobywany jest z pokładów znajdujących się w skorupie ziemskiej.
butle z gazem
Opracował: Disco-Dan
Na podstawie: http://www.flickr.com
Najczęściej eksploatowane złoża są pod postacią wielkich pęcherzy leżących kilkaset metrów pod ziemią. Wykorzystując odpowiednie wydobywcze urządzenia gaz ziemny dostaje się na powierzchnię, a w dalszej kolejności jest przesyłany do odbiorców. Od pewnego czasu dużą popularnością cieszyć się zaczęła metoda uzyskiwania gazu ziemnego z łupków. Gaz (odkryj serwis) ziemny, zgromadzony w pewnym rodzaju skał, dzięki zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych uwalnia się ze skał i w dalszej kolejności odpompowywany z odwiertów. Żeby ta technika opłacała się przy wydobyciu, to skały łupkowe muszą zawierać odpowiednią ilość uwięzionego gazu, jak widać na przykładzie Stanów Zjednoczonych jeżeli skały są odpowiedniej jakości, to wydobycie będzie naprawdę tanie.


Inni czytali też

Dlaczego warto postawić na solidnych dostawców paliwa gazowego?

gaz
Opracował: Rhian
Na podstawie: http://www.flickr.com
Temat dostaw gazu jest aktualnie często podejmowany, głównie ze względu na niestabilną sytuację na Ukrainie. Gaz jest jednym z najwydajniejszych źródeł energii, stąd też wiele gospodarstw domowych oraz firm stosuje płynny gaz. Aktualnie na krajowym rynku rozpoczął się etap demonopolizacji rynku dystrybucji paliwa gazowego. Przyczyną aktualnych zmian jest przede wszystkim prawo unijne, a także potrzeba wdrożenia zasad wolnego handlu również w tej sferze gospodarki.


Gaz ziemny traktowany jest, poza ropą naftową, za surowiec o znaczeniu strategicznym (odwiedź stronę www). Ponieważ produkcją gazu ziemnego zajmuje się jedynie parę państw, to reszta z nich będzie w dużym stopniu uzależniona od nich. Zwykli użytkownicy domowi w ostatnim czasie w zasadzie nie odczuwają żadnych zawirowań i problemów z dostarczaniem tego paliwa. Ludzie zwyczajnie gaz w swoich mieszkaniach mają, co najwyżej mogą ich zainteresować sprzedawcy gazu w Polsce, aby wyszukać taniego i dobrego. Ale w skali kraju zabezpieczenie dostaw gazu jest niezwykle istotne. Gaz to jeden z głównych surowców które służą do zimowego ogrzewania, a poza tym otrzymuje się z niego wiele substancji chemicznych używanych w różnych dziedzinach życia. Nasz kraj posiada rezerwy wystarczające na ponad miesiąc w przypadku jakiś problemów z dostawami. Część gazu wydobywana jest na Podkarpaciu, lecz zdecydowanie największa jego ilość dostarczana jest zza wschodniej granicy (więcej przydatnych informacji). W ostatnich latach realizować zaczęto pomysł budowy terminala, tak aby można było przyjmować tam gaz w postaci skroplonej z innych krajów.
2017-11-17
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.