Czymże jest pierwsza komunia święta?

Każde dziecko ma w życiu momenty w których chce czuć się wyjątkowo, chwile w których chce czuć, że jest najlepsze. No bo przecież w życiu są piękne tylko chwile, idąc tropem pewnego polskiego piosenkarza, czyli świętej pamięci Ryszarda Riedla, byłego wokalisty zespołu Dżem. Tak więc są to, szczególnie w życiu dziecka, chwile, gdy zwrócone są na nie spojrzenia wielu osób, zarówno tych bliskich, z którymi spotyka się ono regularnie, jak i spojrzenia rówieśników, a również i oczy zupełnie obcych ludzi. Jakie to są chwile? Między wieloma innymi na przykład takie momenty jak pierwsza komunia święta. Czymże jest ta pierwsza komunia święta i dlaczego jest ona jedną z najważniejszych chwil w życiu młodego człowieka, które jest wychowywany w wierze katolickiej?
pierwsza komunia
Opracował: Kris Duda
Na podstawie: http://www.flickr.com
Tak więc pierwsza komunia święta jest jedną z wielu przeróżnych uroczystości katolickich, jednak uroczystość ta na tle innych, jest naprawdę wyjątkowa. Wiążę się to w głównej mierze z wiekiem osoby, która do niej przystępuje, a także i z tym, że pierwsza komunia święta odbywa się tylko raz w życiu, tak więc też jest tak wręcz kolokwialnie mówiąc, hucznie obchodzona przez same pociechy oraz najbliższych tych pociech, które do niej w tej chwili podchodzą. Z zgodnie z tym co jest zawarte w iście encyklopedycznej definicji, zamieszczonej na łamach jednej z najbardziej popularnych encyklopedii internetowych nie tylko w naszym kraju, czyli w Polsce, ale także i na całym globie, Pierwsza Komunia Święta jest to [TG=uroczystość] katolicka, w której podczas mszy świętej wierzący po raz pierwszy przyjmują Najświętszy Sakrament, czyli zgodnie z wyznawaną przez nich wiarą, prawdziwie ciało samego Jezusa Chrystusa pod postacią chleba, który to chleb podczas trwania mszy świętej i wypowiedzeniu przez prowadzącego ją kapłana odpowiednich słów, dokonuje swoistego przeistoczenia w ciało samego Jezusa Chrystusa. Nic więc dziwnego nie ma w tym, że dzieci w tym dniu chcą się prezentować oryginalnie oraz tak samo się czuć. Czuć się jak najlepiej tylko mogą, by z uśmiechem podejść do pierwszego w ich życiu Najświętszego Sakramentu. Tradycyjne stroje komunijne nie różnią się zbyt od siebie, dziewczynki noszą jasne sukienki, a chłopcy garnitury, lub alby komunijne, które to alby również są w kolorze białym, co ma symbolizować oraz świadczyć o czystości serca dziecka oraz o jego swoistej niewinności. Czym właściwie jest alba? Tak więc alba, z języka łacińskiego vestis alba, czyli biała szata, jest to bardzo długa, jasna szata liturgiczna, która noszona jest przez wszystkich księży oraz usługujących wszystkich stopni w czasie liturgii obrządku łacińskiego oraz także przez duchownych wielu kościołów protestanckich, trzeba pamiętać także o tym, że alba jest szatą o długich, zazwyczaj dość szerokich rękawach, a cała szata sięga do kostek. Wywodzi się ona ze dawnej tuniki. Teraz sporządzana jest z bardzo wielu rodzajów tkanin, nawet tych nazywanych tkaninami szlachetnymi, pierwotnie tworzona była po prostu ze zwykłego lnu. Do takiej alby, chłopiec może mieć również przeróżne dodatki, jakimi są między wieloma innymi na przykład rękawice, które z całą pewnością dodadzą naszemu dziecku w tym jakże ważnym dla niej dniu sporo powagi, a być może i nieco więcej pewności siebie i radości spowodowanej przystąpieniem do Pierwszej Komunii Świętej - bogata oferta alb komunijnych.

Kiedy zainteresuje Cię ten temat, obejrzyj ponadto (https://rokad.pl/pl/c/Poliweglan-Lity/28) inne nasze serwisy, które omawiają to zagadnienie - na pewno także Cię zaabsorbują.Inni czytali też

Pierwsza komunia święta – ważne wydarzenie

pierwsza komunia
Opracował: Wojciech Doganowski
Na podstawie: http://www.flickr.com
W życiu każdej osoby, w jego najmłodszych i najwcześniejszych latach, bardzo ważnym aspektem jest pierwsza komunia święta. Tak więc pierwsza komunia święta jest jedną z chwil, w której podczas trwającej podczas niej mszy świętej wierni po raz pierwszy mogą przyjąć Najświętszy Sakrament, który według wyznawanej przez nich religii jest ciałem samego Chrystusa pod postacią chleba. Dzieci przez rok, a często nawet i o wiele dłużej przygotowują się do tego jakże ważnego wydarzenia w ich życiu. Przygotowania te odbywają się zarówno przy parafii, do której uczęszczają dzieci, a także w szkole do której uczęszczają. Zarówno na lekcjach katechezy, jak i na spotkaniach w salach przykościelnych, czy na wspólnych spotkaniach w samym kościele.
2023-11-30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.