Jak skutecznie uniknąć sporów patentowych

Chociaż powszechnie nie jest tajemnicą fakt, że należy chronić swoje pomysły, relatywnie niewiele krajowych firm dba o swoje profity w tej kwestii. Warto wspomnieć, że polskie firmy zarejestrowały w zeszłym roku prawie 50 razy mniej międzynarodowych wniosków patentowych, niż na przykład angielskie. Stąd też wyraźnie widać, że dystans w innowacyjności między naszym krajem a najbardziej rozwiniętymi krajami istnieje w coraz większej skali. Z drugiej strony warto podkreślić, że równocześnie zagraniczne przedsiębiorstwa umacniają swoją pozycję na polskim rynku, gdyż każdego roku wzrasta ilość obowiązujących nad Wisłą patentów udzielanych przez Europejski Urząd Patentowy. Jak wynika z raportów zasadniczą przyczyną tej sytuacji jest opieszałość regionalnego sektora przedsiębiorstw. Co interesujące tego typu dylematów nie mają insytucje akademickie, które znacznie skuteczniej zgłaszają swoje patenty do Urzędu Patentowego.
prawo
Oczywiście nawet opatentowanie swojego rozwiązania nie daje nam pewnej protekcji przed kradzieżą. Tymczasem jeśli mamy tego tupu dokument mamy możliwość walczyć z konkurencją na drodze sądowej. Niekiedy trzeba więc zadbać o swoje interesy zawczasu. Oczywiście nie musimy samemu mierzyć się z zagadnieniem. W tym celu możemy zatrudnić dobrą kancelarię, która w swojej standardowej ofercie ma usługi orzecznictwa patentowego. Zazwyczaj tego typu kwestiami zajmuje się rzecznik patentowy. Jest to osoba, najczęściej prawnik (zobacz adwokat wrocław rozwód) bądź inżynier, który posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie i oferuje pomoc prawną podmiotom gospodarczym, jednostkom organizacyjnym oraz indywidualnym klientom w sprawach własności przemysłowej (czytaj więcej o sporach patentowych).

Inni czytali też

Kiedy najbardziej należałoby skorzystać z usług biura tłumaczeniowego?

Litery
Opracował: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Spełnianie transakcji na rynku międzynarodowym jest bez mała sztuką. W naszym kraju jak najbardziej znajduje się wielu fachmanów od kontaktów międzynarodowych, dzięki którym przebieg negocjacji między przedsiębiorstwami przebiega niesłychanie szybko. Niemniej tymczasem sama sztuka negocjacyjna po wielokroć nie jest wystarczająca, jeżeli pragniemy przeprowadzać duże ponadnarodowe transakcje
.


Interwencja rzecznika patentowego jest także niezbędna w przypadku gdy mamy do czynienia ze sporem patentowym. Należy mieć świadomość, że udzielone przez Urząd Patentowy patenty czasami mogą stać się przedmiotem sporu. Wtedy sprawa jest rozstrzygana w sądzie. Największe spory patentowe toczą się pomiędzy wielkimi firmami i trwają latami. Najczęściej jednak ze stron wnosi o unieważnienie praw wyłącznych bądź też stwierdzenie ich wygaśnięcia. Przykładowo bardzo medialny być spór dwóch producentów z branży mobilnych technologii czyli Apple vs. Samsung. Sprawa była do tego stopnia ważna, że mówiono o niej we wszystkich mediach. Końcowe orzeczenie Międzynarodowej Komisji w całej sprawie zaingerował sam prezydent Obama, który ją anulował, wyjaśniając, że zakaz sprzedaży produktów firmy Apple miałby zły wpływ na amerykańską gospodarkę.
2020-10-02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.