Jak skutecznie uniknąć sporów patentowych

Chociaż powszechnie nie jest tajemnicą fakt, że należy chronić swoje pomysły, relatywnie niewiele krajowych firm dba o swoje profity w tej kwestii. Warto wspomnieć, że polskie firmy zarejestrowały w zeszłym roku prawie 50 razy mniej międzynarodowych wniosków patentowych, niż na przykład angielskie. Stąd też wyraźnie widać, że dystans w innowacyjności między naszym krajem a najbardziej rozwiniętymi krajami istnieje w coraz większej skali. Z drugiej strony warto podkreślić, że równocześnie zagraniczne przedsiębiorstwa umacniają swoją pozycję na polskim rynku, gdyż każdego roku wzrasta ilość obowiązujących nad Wisłą patentów udzielanych przez Europejski Urząd Patentowy. Jak wynika z raportów zasadniczą przyczyną tej sytuacji jest opieszałość regionalnego sektora przedsiębiorstw. Co interesujące tego typu dylematów nie mają insytucje akademickie, które znacznie skuteczniej zgłaszają swoje patenty do Urzędu Patentowego.
prawo
Oczywiście nawet opatentowanie swojego rozwiązania nie daje nam pewnej protekcji przed kradzieżą. Tymczasem jeśli mamy tego tupu dokument mamy możliwość walczyć z konkurencją na drodze sądowej. Niekiedy trzeba więc zadbać o swoje interesy zawczasu. Oczywiście nie musimy samemu mierzyć się z zagadnieniem. W tym celu możemy zatrudnić dobrą kancelarię, która w swojej standardowej ofercie ma usługi prawne - (adwokaci Przystalska i Pyrdek) orzecznictwa patentowego. Zazwyczaj tego typu kwestiami zajmuje się rzecznik patentowy. Jest to osoba, najczęściej prawnik (zobacz adwokat wrocław rozwód) bądź inżynier, który posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie i oferuje pomoc prawną podmiotom gospodarczym, jednostkom organizacyjnym oraz indywidualnym klientom w sprawach własności przemysłowej (czytaj więcej o sporach patentowych).

Inni czytali też

W jaki sposób wybrać firmę windykacyjną?

Biznesmeni przy komputerach
Opracował: Piotr Drabik
Na podstawie: http://www.flickr.com
Firma windykacyjna jest firmą zajmującą się dochodzeniem własności przy pomocy środków, które są zapisane w prawie. Częstokroć duże przedsiębiorstwa mają własną ekipę pracowników, którzy realizują takie zadanie, jeżeli jednak tak nie jest, potrzebne będzie wynajęcie zewnętrznej instytucji.


Interwencja rzecznika patentowego jest także niezbędna w przypadku gdy mamy do czynienia ze sporem patentowym. Należy mieć świadomość, że udzielone przez Urząd Patentowy patenty czasami mogą stać się przedmiotem sporu. Wtedy sprawa jest rozstrzygana w sądzie. Największe spory patentowe toczą się pomiędzy wielkimi firmami i trwają latami. Najczęściej jednak ze stron wnosi o unieważnienie praw wyłącznych bądź też stwierdzenie ich wygaśnięcia. Przykładowo bardzo medialny być spór dwóch producentów z branży mobilnych technologii czyli Apple vs. Samsung. Sprawa była do tego stopnia ważna, że mówiono o niej we wszystkich mediach. Końcowe orzeczenie Międzynarodowej Komisji w całej sprawie zaingerował sam prezydent Obama, który ją anulował, wyjaśniając, że zakaz sprzedaży produktów firmy Apple miałby zły wpływ na amerykańską gospodarkę.
2020-07-25
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.