Jak skutecznie uniknąć sporów patentowych

Chociaż powszechnie nie jest tajemnicą fakt, że należy chronić swoje pomysły, relatywnie niewiele krajowych firm dba o swoje profity w tej kwestii. Warto wspomnieć, że polskie firmy zarejestrowały w zeszłym roku prawie 50 razy mniej międzynarodowych wniosków patentowych, niż na przykład angielskie. Stąd też wyraźnie widać, że dystans w innowacyjności między naszym krajem a najbardziej rozwiniętymi krajami istnieje w coraz większej skali. Z drugiej strony warto podkreślić, że równocześnie zagraniczne przedsiębiorstwa umacniają swoją pozycję na polskim rynku, gdyż każdego roku wzrasta ilość obowiązujących nad Wisłą patentów udzielanych przez Europejski Urząd Patentowy. Jak wynika z raportów zasadniczą przyczyną tej sytuacji jest opieszałość regionalnego sektora przedsiębiorstw. Co interesujące tego typu dylematów nie mają insytucje akademickie, które znacznie skuteczniej zgłaszają swoje patenty do Urzędu Patentowego.
prawo
Oczywiście nawet opatentowanie swojego rozwiązania nie daje nam pewnej protekcji przed kradzieżą. Tymczasem jeśli mamy tego tupu dokument mamy możliwość walczyć z konkurencją na drodze sądowej. Niekiedy trzeba więc zadbać o swoje interesy zawczasu. Oczywiście nie musimy samemu mierzyć się z zagadnieniem. W tym celu możemy zatrudnić dobrą kancelarię, która w swojej standardowej ofercie ma usługi (zobacz due dilligence) orzecznictwa patentowego. Zazwyczaj tego typu kwestiami zajmuje się rzecznik patentowy. Jest to osoba, najczęściej prawnik bądź inżynier, który posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie i oferuje pomoc prawną podmiotom gospodarczym, jednostkom organizacyjnym oraz indywidualnym klientom w sprawach własności przemysłowej (czytaj więcej o sporach patentowych).

Inni czytali też

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej oznaczało rozmaite zmiany w dużej liczbie dziedzin

pieniądze
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej oznaczało rozmaite zmiany w wielu dziedzinach . Niektórych ludzi zmiany te dotknęły osobiście, części ludzi na przykład z tego powodu polepszyła się sytuacja życiowa. Istotnym efektem było na przykład otwarcie granic dla obywateli Polski, którzy od tamtej pory zaczęli gremialnie wyjeżdżać poza granice w celach zarobkowych. Stworzyło to także dużo większe niż wcześniej możliwości podróżowania między krajami, przykładowo w ramach wakacyjnych wycieczek. Dzięki temu zwiedzanie rozmaitych krajów europejskich stało się o wiele prostsze i przyjemniejsze, a formalności z tym związane ograniczono do minimalnych ilości. Zasadniczo wstąpienie do Unii posiadało i nadal posiada swoich zwolenników i przeciwników. Z pewnością jednak dało to duża liczbę korzyści, przykładowo dla przedsiębiorców.


Interwencja rzecznika patentowego jest także niezbędna w przypadku gdy mamy do czynienia ze sporem patentowym. Należy mieć świadomość, że udzielone przez Urząd Patentowy patenty czasami mogą stać się przedmiotem sporu. Wtedy sprawa jest rozstrzygana w sądzie. Największe spory patentowe toczą się pomiędzy wielkimi firmami i trwają latami. Najczęściej jednak ze stron wnosi o unieważnienie praw wyłącznych bądź też stwierdzenie ich wygaśnięcia. Przykładowo bardzo medialny być spór dwóch producentów z branży mobilnych technologii czyli Apple vs. Samsung. Sprawa była do tego stopnia ważna, że mówiono o niej we wszystkich mediach. Końcowe orzeczenie Międzynarodowej Komisji w całej sprawie zaingerował sam prezydent Obama, który ją anulował, wyjaśniając, że zakaz sprzedaży produktów firmy Apple miałby zły wpływ na amerykańską gospodarkę.
2021-03-03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.