Kamienie drogocenne – najważniejsza czwórka

Pochodzą z wnętrza ziemi, tam wśród law i skał tworzą się najpiękniejsze okazy – kamienie szlachetne. Jeśli ciekawi Cię ten temat nie zdziwią Cię nasze typy, jednakowoż dla początkujących i średnio-zaawansowanych nasz przegląd będzie wstępem i uzupełnieniem wiedzy.
śliczny szafir
Opracował: Tim Evanson
Na podstawie: http://www.flickr.com
Diament. No bo jakby mogło być inaczej. Jest to najtwardszy materiał, który występuje w przyrodzie. To właściwie czysty węgiel, co więcej, to jedna z nielicznych substancji, która jest w stanie się spalić bez pozostawienia popiołu. Nie polecamy jednakże tego typu zabaw z diamentem, korzystniej je na przykład oszlifować.

Szmaragd, jest to właściwie zlepek atomów tlenu, glinu, krzemu oraz berylu. Szmaragdy cenione są od zawsze, nie inaczej jest w dzisiejszych czasach, co warte odnotowania, w średniowieczu ceniono je wyżej niż diamenty. Współcześnie, najpiękniejsze okazy są wyceniane na dość równym poziomie, co brylanty. Jaki mamy najpopularniejszy szmaragd? Bez wątpienia – Gwiazda Atochy. Jego wiek to ponad 400 lat, masa – 13 karatów. Jego dzieje były dramatyczne, przepadł on pod wodami u wybrzeży Florydy, gdy wieziony był na największym hiszpańskim galeonie. Znaleziony ponownie w 1985, gdy statek odkryto i wydobyto z niego kosztowności.

Inni czytali też

Jakość używanego sprzętu ma ogromną rolę we wszystkich firmach

artykuły do pakowania
Opracował: James Brooks
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dlaczego nadal pracownik w Polsce jest o wiele mniej wydajny, niż wzór Europejczyka, czyli Niemiec? Z pewnością nie rozchodzi się o to, że polscy pracownicy źle pracują, przynajmniej w odróżnieniu do naszych sąsiadów. Bardzo często narzędzia w naszych fabrykach są bardzo przestarzałe, w zupełności do niczego dobrego się nie nadają. Może to nieco przykra analiza jakości polskich firm, ale często jest właśnie tak. Choć naturalnie jeśli od transformacji systemowej minęło już 25 lat, nie powinno zdziwić, iż i tak krajowe firmy względnie zadowalająco odrabiają naprawdę spory dystans.


Szafir,zobacz szczegóły , składa się z tlenku glinu, a jego wspaniała, niezwykła niebieska barwa to wynik działania jonów żelaza lub tytanu. Jest zdolny do wykazywania zdolności do generowania gwiaździstych smug (tak zwany asteryzm - smuga światła na powierzchni oszlifowanego kamienia), jednakże warto mieć na uwadze, iż szafiry potrafią także odznaczać się różnymi barwami. Znane są barwy od lekko żółtej po czerwoną czy fioletową. Zdarzają się odmiany całkowicie bezbarwne, zaś za najbardziej cenione uważa się szafiry niebieskie oraz czarne.

Opracował: stephend9
Rubin to rzadka i wysoko ceniona odmiana korundu, czyli podobnie jak w przypadku szafiru – tlenku glinu. Interesującą i dość niespotykaną barwę zawdzięcza jonom chromu. Za najbardziej odkrywcze okazy uważa się te bogate w unkluzje („wstawki”) z rutylu. Taki dodatek gwarantuje pojawienie się dwóch interesujących zjawisk optycznych. Pierwsze z nich, tak samo jak w sytuacji szafiru, to asteryzm. Kolejnym natomiast jest błysk kociego oka, co znaczy poziomą smugę światła, jaka porusza się po powierzchni podczas jego obrotu. Należy jednakowoż dodać, że rubiny z kocim okiem są bardzo rzadkie i niespotykane. Więcej w tej kwestii opowie hurtownia jubilerska (na tej stronie szybko uzyskasz podpowiedź).

Na pewno kamienie szlachetne pozostaną takimi okazami, które zawsze będą miały swoją wartość i swoich wielbicieli. Nic dziwnego, należy potwierdzić, że już pierwsze spotkanie z diamentem, szafirem, szmaragdem czy rubinem pozostawia niezwykłą pewność, że oto mamy do czynienia z magią.
2018-06-22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.