Kamienie drogocenne – najważniejsza czwórka

Pochodzą z wnętrza ziemi, tam wśród law i skał tworzą się najpiękniejsze okazy – kamienie szlachetne. Jeśli ciekawi Cię ten temat nie zdziwią Cię nasze typy, jednakowoż dla początkujących i średnio-zaawansowanych nasz przegląd będzie wstępem i uzupełnieniem wiedzy.
śliczny szafir
Opracował: Tim Evanson
Na podstawie: http://www.flickr.com
Diament. No bo jakby mogło być inaczej. Jest to najtwardszy materiał, który występuje w przyrodzie. To właściwie czysty węgiel, co więcej, to jedna z nielicznych substancji, która jest w stanie się spalić bez pozostawienia popiołu. Nie polecamy jednakże tego typu zabaw z diamentem, korzystniej je na przykład oszlifować.

Szmaragd, jest to właściwie zlepek atomów tlenu, glinu, krzemu oraz berylu. Szmaragdy cenione są od zawsze, nie inaczej jest w dzisiejszych czasach, co warte odnotowania, w średniowieczu ceniono je wyżej niż diamenty. Współcześnie, najpiękniejsze okazy są wyceniane na dość równym poziomie, co brylanty. Jaki mamy najpopularniejszy szmaragd? Bez wątpienia – Gwiazda Atochy. Jego wiek to ponad 400 lat, masa – 13 karatów. Jego dzieje były dramatyczne, przepadł on pod wodami u wybrzeży Florydy, gdy wieziony był na największym hiszpańskim galeonie. Znaleziony ponownie w 1985, gdy statek odkryto i wydobyto z niego kosztowności.

Inni czytali też

Współcześnie prawie każdy kupuje w sieci

zakupy on-line
Opracował: Vanguard PR
Na podstawie: Vanguard PR
Kupujemy ciągle różnorodne przedmioty na portalach internetowych. Najczęściej są one podobne do tradycyjnych aukcji, gdzie możemy nabyć dany przedmiot licytując najbardziej korzystną dla sprzedającego cenę. Zakupy tego rodzaju zwykle umożliwiają nam również zakupienie przedmiotu za określoną uprzednio kwotę, jaka jednak na ogół jest trochę wyższa od tej, za jaką mamy zamiar daną rzecz nabyć.


Szafir,zobacz szczegóły , składa się z tlenku glinu, a jego wspaniała, niezwykła niebieska barwa to wynik działania jonów żelaza lub tytanu. Jest zdolny do wykazywania zdolności do generowania gwiaździstych smug (tak zwany asteryzm - smuga światła na powierzchni oszlifowanego kamienia), jednakże warto mieć na uwadze, iż szafiry potrafią także odznaczać się różnymi barwami. Znane są barwy od lekko żółtej po czerwoną czy fioletową. Zdarzają się odmiany całkowicie bezbarwne, zaś za najbardziej cenione uważa się szafiry niebieskie oraz czarne.

Opracował: stephend9
Rubin to rzadka i wysoko ceniona odmiana korundu, czyli podobnie jak w przypadku szafiru – tlenku glinu. Interesującą i dość niespotykaną barwę zawdzięcza jonom chromu. Za najbardziej odkrywcze okazy uważa się te bogate w unkluzje („wstawki”) z rutylu. Taki dodatek gwarantuje pojawienie się dwóch interesujących zjawisk optycznych. Pierwsze z nich, tak samo jak w sytuacji szafiru, to asteryzm. Kolejnym natomiast jest błysk kociego oka, co znaczy poziomą smugę światła, jaka porusza się po powierzchni podczas jego obrotu. Należy jednakowoż dodać, że rubiny z kocim okiem są bardzo rzadkie i niespotykane. Więcej w tej kwestii opowie hurtownia jubilerska (na tej stronie szybko uzyskasz podpowiedź).

Na pewno kamienie szlachetne pozostaną takimi okazami, które zawsze będą miały swoją wartość i swoich wielbicieli. Nic dziwnego, należy potwierdzić, że już pierwsze spotkanie z diamentem, szafirem, szmaragdem czy rubinem pozostawia niezwykłą pewność, że oto mamy do czynienia z magią.
2018-06-22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.