Leasing czy wynajem?

Posiadasz pomysł na własną działalność? Zacznij działać! Szczególnie, iż, osoby pragnące samodzielnie kreować swą biznesową przyszłość, niekoniecznie muszą liczyć na samych siebie pod względem wkładu pieniężnego na rozkręcenie całego przedsięwzięcia - urzędy pracy oferują dotacje i kredyty na rozpoczęcie czy modernizację działalności.


Z propozycją dla przedsiębiorców, przychodzą także firmy leasingowe.
Dość powszechnym przedmiotem umowy leasingowej stały się w obecnych czasach maszyny, a wśród nich m. in. wózki magazynowe, maszyny budowlane i drogowe (koparki jcb), maszyny do obróbki drewna i metalu czy wszelkiego rodzaju maszyny (prasa do oleju) drukarskie.
budowa
Opracował: Maciej Lewandowski
Na podstawie: http://www.flickr.com

Leasing maszyn budowlanych, takich jak np. ładowarki kołowe ma wiele wymiernych zalet. W razie kredytu osoba fizyczna musi pokryć wartość VAT-u, w leasingu natomiast finansuje ją firma leasingowa. Dodatnie cechy leasingu dostrzega się również, gdy zestawimy go z wynajmem. Umowa leasingu zawsze jest zawierana na czas określony, natomiast umowa najmu jest przeważnie krótsza (może, ale nie musi być zawarta na czas nieokreślony). Dodatkowo w przypadku wynajmu nie można wykupić maszyny, za to można to zrobić, kiedy bierze się sprzęt w leasing.
Dobrze jest również wnikliwy przegląd maszyn budowlanych jakie mamy zamiar wynająć. Leasing zapewnia nam sprawne urządzenia.
W obecnej chwili na rynku prowadzi swą działalność znaczna liczba finansujących firm leasingowych, co przekłada się dla zainteresowanych na możliwość wyboru najciekawszej propozycji.


Kupując przedmiot za gotówkę, klient w znacznym stopniu obniża swoją płynność finansową, albowiem jest zmuszony wyłożyć całą sumę na zakup przedmiotu. W przypadku umowy leasingowej, leasingobiorca nie jest zmuszony do angażowania dużych środków własnych, oraz dodatkowo ustala takie raty miesięczne, by pokrywać je z przewidywanych przychodów z leasingowanego przedmiotu. Dzięki leasingowi można wykorzystać działanie tzw. dźwigni finansowej, ponieważ dzięki pożyczeniu części kapitału na sfinansowanie swych potrzeb, nabędziemy np. nie jedną maszynę, lecz dwie i dzięki temu uzyskać większe przychody firmy(opłata wstępna to zaledwie 10 % wartości maszyn).
2023-06-20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.