Pochłanianie książek, a różne inne pomysły pożytkowania swojego wolnego czasu

Czytanie książek to jeden z popularniejszych sposobów na wykorzystywanie wolnych chwil. Aktualnie czynność ta niestety stopniowo wypierana jest przez stosowanie nowych urządzeń, głównie komputerów i Internetu. Książki nadal jednak zachowały znaczne grono miłośników. Można to zaobserwować między innymi na podstawie obserwacji jak dużo jest osób czytających w tramwajach, kolei i innych pojazdach tego rodzaju. Czytanie to rozrywka w rozumieniu tradycyjnym, oprócz samej czynności odczytywania wymaga od odbiorcy także rozumienia i włączenia wyobraźni. Tym różni się na przykład od oglądania telewizji, która to rozrywka nie potrzebuje myślenia. Poza tym poprzez czytanie książek zwiększa się zasób słownictwa, a czytelnik jest obyty z zasadami gramatyki i pisowni języka, w którym jest książka. Z tej przyczyny ludziom poznającym języki obce nierzadko zaleca się czytanie literatury w danym języku, ponieważ przyswajają oni nowe zwroty. Szczególnie poleca się czytanie książek, które już się zna, co ułatwi zagłębianie się w ich treść.
Co czytać?

Inni czytali też

A może wypad firmowy nad Bałtyk?

Spotkanie, zebranie
Opracował: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Czy ciągły kryzys sprawił, że to koniec tak bardzo częstych wyjazdów pracowniczych do przykładowo trójmiejskiego Sopotu? Tak naprawdę ciężko rozumować, iż w przypadku Polski aż tak mocno widać wielkie spowolnienie ekonomiczne. Mimo wszystko jesteśmy stosunkowo nietypową gospodarką, zatem można powiedzieć, że jeżeli w rachubę wchodzą wypady pracownicze, w sumie jest lepiej, aniżeli przed kilkoma laty.


dziewczyny podczas czytania
Opracował: CollegeDegrees360
Na podstawie: http://www.flickr.com
Na pytanie „co warto przeczytać?” nie można udzielić jednej odpowiedzi. Wybory czytelnicze zależą bowiem od gustu określonego odbiorcy, a każdy ten gust ma inny.

Jeżeli podoba Ci się omawiany tekst, kliknij ten link - bez dwóch zdań też warto zobaczyć również kolejny dający do myślenia materiał.

Wyborów powinno się więc dokonywać na zasadzie prób i błędów. Po znalezieniu zajmującej i odpowiadającej gustowi książce można na przykład sięgnąć po pozostałe książki tego samego autora. Następnie warto natomiast zainteresować się innymi pozycjami w obrębie jednego rodzaju. Dzięki temu podnosi się szanse na trafienie na coś dobrego do czytania. Zasób tytułów na świecie jest wielki i trudny do zliczenia, każdy więc może znaleźć coś dla siebie. Intrygujące propozycje można odnaleźć tu -


Czytelnictwo w Polsce

Niestety w ostatnich latach stwierdza się w kraju znaczny spadek poziomu czytelnictwa. Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że tylko około jednej trzeciej obywateli kraju sięga po książkę w ciągu całego roku. Istnieje jednak również stała grupa czytelników, którzy sięgają po lektury nagminnie i systematycznie i w ciągu roku czytają ich więcej niż 6. Aktualnie spora liczba ludzi przechodzi od czytania tradycyjnego do ekranowego, a to również powinno liczyć się do rankingów czytelnictwa. Więcej czytają również uczniowie, często z uwagi na zadawane w szkole lektury obowiązkowe.
2018-10-28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.