Inwestycje w kamienie szlachetne

Kamienie szlachetne używane w jubilerstwie to rzadkie, twarde i wyjątkowo czyste odmiany danych minerałów. Oszlifowane i oprawione w drogocenne kruszce, stanowiły od lat przepiękną ozdobę i oznakę prestiżu. Są one niezbędnym składnikiem atrybutów królewskich, biżuterii i kosztowności, lecz mają zastosowania także w przemyśle i urządzeniach technicznych. Przypisywano im też dawniej cechy medyczne i czarodziejskie, posiadały funkcję alegoryczną w księgach religijnych.
Obecnie klejnoty i kamienie szlachetne są cenione w równym stopniu co dawniej, jeśli nie nawet bardziej. W czasach wciąż trwającego kryzysu gospodarczego ciężko powziąć decyzję, jak najlepiej zadbać o własną przyszłość, jak również o własne pieniądze, dlatego też współcześnie hurtownia jubilerska są coraz częściej obiektem inwestycji alternatywnych, często przynoszących duże zyski, gdy nieprzetworzony kamień zostanie poddany obróbce.

szafir
Jednym ze skarbów, których nie może zabraknąć w zbiorze kamieni kolekcjonerskich, jest szafir. Kamień ten, ze względu na wyjątkowy blask i krystaliczną budowę, od zarania dziejów był uznany w jubilerstwie, stanowił komponent igieł do gramofonów, a współcześnie – część laserów nowej generacji. Najczęściej niebieski lub niebiesko-fioletowy, może pojawiać się w olbrzymiej palecie barw: od białawej lub przejrzystej przez czerwień i purpurę aż po czerń. Istnieją również odmiany różnobarwne i gwiaździste takiego kamienia. Niekiedy kamienie te są zdolne i do luminescencji. Najbardziej znany szafir, Blue Belle of Asia, osiągnął wagę 80 gramów i został znaleziony w Sri Lance; współcześnie jest przechowywany w sejfie kamieni szlachetnych w Wielkiej Brytanii, z kolei największy okaz został odkryty na Półwyspie Kolskim i ważył aż 5 kg. Wysokiej jakości szlifowane szafiry osiągają nadzwyczaj zróżnicowane ceny w zależności od poszczególnych cech danego kamienia. Naprawdę dużo zależy tu od oczekiwań i indywidualnych pragnień,jak i od danego przeznaczenia poszczególnego kamienia, w który się inwestuje - Strona główna.


Inni czytali też

Etui - ochrona i kolorowy gadżet

samsung galaxy 2
Opracował: Chris F
Na podstawie: http://www.flickr.com
Komórkowa moda kwitnie, zaś nowy pokrowiec emocjonuje nas równie mocno jak nowy telefon. Dzięki zastosowaniu etui, telefon jest w dobrym stanie, przez co działa sprawniej i dłuższy czas nam służy.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.