Lutowanie jako najdłużej istniejąca strategia łączenia

Lutowanie jest najstarszym procesem spawania. Jest to metoda połączania materiałów która zapewnia połączenie o fizycznej jedności, wykonane spoiwem o temperaturze topnienia niższej od temperatury topnienia materiałów łączonych. Materiały dodatkowe stosowane podczas lutowania to lut wraz z topnikiem lutowniczym, które są konieczne do lutowania.
spawanie
Opracował: Aiko, Thomas & Juliette+Isaac
Na podstawie: http://www.flickr.com
W procesie lutowania elementy łączone należy bezpośrednio przed zlutowaniem dokładnie oczyścić z warstwy tlenków, niemetalicznych powłok ochronnych, tłuszczu a także z zabrudzeń. Przeprowadza się to automatycznie (szczotkowanie, piaskowanie, obróbka ścierna) przewodzie zobacz (wypatrz promocje) chemicznymi (trawienie i odtłuszczanie). Później już na wyczyszczone części nakłada się lut i topnik. Lut układany jest najczęściej w postaci odpowiedniej kształtki bezpośrednio w szczelinie lutowniczej albo u wylotu szczeliny. Topnik z kolei w postaci płynu przewodem zobacz (powołaj się na nas) pasty rozsmarowuje się na powierzchniach stykowych połączanych elementów i bezpośrednio przyległych do nich powierzchniach części, a także nakłada się na kształtkę spoiwa.


Inni czytali też

Palarnia kawy

parzenie kawy w dzbanku
Opracował: Nan Palmero
Na podstawie: http://www.flickr.com
Nie od dziś wszyscy wiedzą, że kawa jest jedna z najsmaczniejszych używek i w dodatku jest zupełnie legalna. Oczywiście nie parzy się kawy malutkim dzieciom, ale nikogo nie dziwi fakt, że nastolatkowie sięgają po ten znakomity napój. Jeśli jednak chcemy poczuć najlepszy smak kawy powinniśmy mieć w domu kawę paloną. Kawa palona daje możliwość stworzenia świetnego napoju, który na pewno orzeźwi nasz umysł i pobudzi nasze ciało. Oczywiście na polskich stołach najczęściej stawiana jest kawa mielona bądź też kawa rozpuszczalna. Jednak żadna z tych kaw nie pozwala wydobycia tak cudownego aromatu jak świeża kawa palona. Oczywiście, jeżeli mamy kawiarki zaraz przed przygotowaniem kawy musimy nasze palone ziarna zmielić.


Spoiwa zazwyczaj spotyka się w formie drutu, płytek, pałeczek, czy proszków. Składy spoiw określone są w normie DIN EN 29453.

Topnik jest to substancja chemiczna obniżająca temperaturę lutowia,spowalniająca jego utlenianie, pozwalająca na dokładniejsze rozprowadzenie i głębsze przeniknięcie w porowate faktury metalu. Topniki mogą występować pod postacią najczęściej żrących płynów, specjalnie przyrządzonych past lub postać stałą (np. kalafonia). Chlorek cynku rozpuszczony w wodzie, stosowany może być podczas lutowania gdzie dostęp jest trudny, lutowaniu metali gładkich mających niską porowatość struktury, lub przy usuwaniu zanieczyszczeń.

Do lutowania służy lutownica. Lutownica składa się z kolby która służy jako uchwyt i grotu do lutowania, więc części mającej bezpośredni kontakt ze spoiwem. To najprostszy typ lutownicy. Istnieją także urządzenia z elektrodami do lutowania, gazowe w których można lutować z grotem do lutowania jak również bez niego - elektrody do lutowania. W tym drugim przypadku grot zastępuje strumień gorącego gazu. Inne ważne akcesoria to luty miedziano fosforowe.
2018-08-22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.