Lutowanie jako najdłużej istniejąca strategia łączenia

Lutowanie jest najstarszym procesem spawania. Jest to metoda połączania materiałów która zapewnia połączenie o fizycznej jedności, wykonane spoiwem o temperaturze topnienia niższej od temperatury topnienia materiałów łączonych. Materiały dodatkowe stosowane podczas lutowania to lut wraz z topnikiem lutowniczym, które są konieczne do lutowania.
spawanie
Opracował: Aiko, Thomas & Juliette+Isaac
Na podstawie: http://www.flickr.com
W procesie lutowania elementy łączone należy bezpośrednio przed zlutowaniem dokładnie oczyścić z warstwy tlenków, niemetalicznych powłok ochronnych, tłuszczu a także z zabrudzeń. Przeprowadza się to automatycznie (szczotkowanie, piaskowanie, obróbka ścierna) przewodzie zobacz (wypatrz promocje) chemicznymi (trawienie i odtłuszczanie). Później już na wyczyszczone części nakłada się lut i topnik. Lut układany jest najczęściej w postaci odpowiedniej kształtki bezpośrednio w szczelinie lutowniczej albo u wylotu szczeliny. Topnik z kolei w postaci płynu przewodem zobacz (powołaj się na nas) pasty rozsmarowuje się na powierzchniach stykowych połączanych elementów i bezpośrednio przyległych do nich powierzchniach części, a także nakłada się na kształtkę spoiwa.


Inni czytali też

Najlepsze rozwiązania w zasięgu ręki

odkurzacz
Opracował: Matty Ring
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jeśli chodzi o dostępne obecnie wśród propozycji firmy akcesoria do sprzątania, widać spore zaangażowanie producenta w tworzenie nowych zestawów. Rozwiązań na rynku wciąż przybywa, dlatego warto wybierać dla siebie te szczególnie korzystne. Skąd bierze się tak pokaźne zaciekawienie innowacyjnymi możliwościami? Firmy prześcigają się w poszukiwaniu nowych rozwiązań, które bezsprzecznie okazują się doskonałe. Rewelacyjna jakość idzie w parze z atrakcyjnymi cenami, co także nie pozostaje bez echa na rynku.


Spoiwa zazwyczaj spotyka się w formie drutu, płytek, pałeczek, czy proszków. Składy spoiw określone są w normie DIN EN 29453.

Topnik jest to substancja chemiczna obniżająca temperaturę lutowia,spowalniająca jego utlenianie, pozwalająca na dokładniejsze rozprowadzenie i głębsze przeniknięcie w porowate faktury metalu. Topniki mogą występować pod postacią najczęściej żrących płynów, specjalnie przyrządzonych past lub postać stałą (np. kalafonia). Chlorek cynku rozpuszczony w wodzie, stosowany może być podczas lutowania gdzie dostęp jest trudny, lutowaniu metali gładkich mających niską porowatość struktury, lub przy usuwaniu zanieczyszczeń.

Do lutowania służy lutownica. Lutownica składa się z kolby która służy jako uchwyt i grotu do lutowania, więc części mającej bezpośredni kontakt ze spoiwem. To najprostszy typ lutownicy. Istnieją także urządzenia z elektrodami do lutowania, gazowe w których można lutować z grotem do lutowania jak również bez niego - elektrody do lutowania. W tym drugim przypadku grot zastępuje strumień gorącego gazu. Inne ważne akcesoria to luty miedziano fosforowe.
2018-08-22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.