Sprężyny – naprawdę aż tak istotne?

Sprężyny to bardzo istotne rzeczy. W zasadzie mało z nas wie, jak przydatne są takie maleńkie elementy. A sprężyny są wszędzie. Popatrz na swój zegarek – o ile nie posiadasz na nadgarstku zegarka elektronicznego, prawdopodobnie twój model jest napędzany przez małe sprężyny. A następnie przypatrz się łóżku, na którym zwykle sypiasz. Jest wygodne? A to dlatego, że wewnątrz niego są zainstalowane malutkie sprężyny.


maszyna
Na podstawie: sxc.hu
Następnie wyjdź przed próg i popatrz na samochody.

Czy podniesiona w tym wpisie kwestia nie przyciągnęła Twej uwagi? Jeżeli tak, to oprócz tego wejdź na ten odnośnik - szalenie zalecam tą treść.

Każdy wóz posiada zainstalowane amortyzatory, które czynią, że można bezproblemowo nimi jeździć. Jeśli pojazd nie byłby wyposażony w te supermocne sprężyny, niebawem zepsułby się na nierównej jezdni. W dawnych czasach, kiedy naczelnym medium przewozu były konie, był to wielki kłopot. Powozy nierzadko się psuły, gdyż osie kół nie wytrzymywały dużych sił działających.

Zainteresowała Cię przedstawiana problematyka? Kliknij zatem ten link oraz sprawdź więcej na stronie (http://fmk.pl/). Zamieszczone tam publikacje również Cię niezwykle zaintrygują!

Kiedy zaprojektowano pierwsze sprężyny, zaczęto je montować w zaprzęgach, dzięki czemu mogły one bez obaw podróżować po ciężkich powierzchniach. W następnych dziesięcioleciach podobne rozwiązanie dopasowano do rodzących się samochodów. Gdyby nie mocne sprężyny, do dziś jechalibyśmy jedynie pociągami bądź konno.

fabryka
Na podstawie: http://www.flickr.com/
Mało kto orientuje się, że pierwsze urządzenia, które działały jak dzisiejsze sprężyny, zaprojektowano już wiele tysięcy lat temu. Pierwszym urządzeniem tego typu był łuk. Właściwie sprężyny przez wiele wieków posiadały zastosowanie przeważnie w zbrojeniach. Sprężyny działały w różnych wyrzutniach miotających, takie jak kusze. Dopiero w Renesansie zaczęto używać sprężyny w innego typu sprzętach. W tym okresie zbudowano zegary na sprężyny oraz obmyślono sprężynujące osie dla pojazdów konnych. Sprężyny były w użyciu na masową skalę w czasie rewolucji przemysłowej, gdy stały się kluczowymi częściami wielu sprzętów, takich jak parowozy bądź urządzenia tkalnicze. Do teraz sprężyny są obecne praktycznie wszędzie – wystarczy tylko uważnie popatrzeć dookoła, by dostrzec te malutkie acz silne elementy.
2020-03-17
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.