Badania rynku tanie i skuteczne jak nigdy dotąd

Dzisiejszy konkurencyjny rynek sprawia, że w dalszej perspektywie czasu pozostaną na nim tylko przedsiębiorstwa świadome oczekiwań i potrzeb aktualnych oraz potencjalnych klientów. Zalecanym sposobem na odkrycie tych potrzeb są wszelkiego rodzaju badania rynku. Wśród najczęściej przeprowadzanych trzeba wymienić między innymi badania: satysfakcji klientów, rozpoznawalności marki, wyników szkoleń, użyteczności stron www.
Ankiety przez internet
Opracował: U.S. Department of Agriculture
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jednym z najpopularniejszych instrumentów przydatnych do odkrycia opinii klientów jest ankieta. Jest ona znanym od lat narzędziem, które polega na tym że badany dostaje do wypełnienia kwestionariusz z pytaniami półotwartymi, otwartymi lub zamkniętymi. Rozróżniamy wiele rodzajów ankiet np. telefoniczne, pocztowe, czy ankiety on-line .

W czasach coraz powszechniejszego dostępu do sieci coraz większą popularność uzyskują instrumenty, które umożliwiają zbieranie danych online. Takie podejście do tematu niesie za sobą wiele plusów niedostępnych w starych metodach badania (na przykład komercjalizacja prac badawczych i rozwojowych Wrocław) opinii.

Nowoczesne badania opinii
Opracował: Highways Agency
Na podstawie: http://www.flickr.com
Po pierwsze, niższe koszty. Maleje się liczba kosztów dotyczących obsługi badanych respondentów. Jednocześnie skraca się czas potrzebny do zgromadzenia odpowiedzi. Dzięki temu mamy bieżący dostęp do najnowszych wyników, które cały czas docierają do systemu. Poprawia się jakość ankiet oraz rośnie ich ilość.

Dzieje się tak gdyż ankietowani uzupełniają je z wykorzystaniem internetu w najlepszym dla siebie miejscu, gdy sami mają na to czas i ochotę, a nie wtedy gdy zagadnie je osoba przeprowadzająca badania (sprawdź naszą propozycję). Ułatwia to przeprowadzanie badań na tematy uznawane przez badanych za osobiste. Na potrzeby wykonywania ankiet wykorzystuje się też w coraz większym stopniu telefonów komórkowych.

Inni czytali też

W jaki sposób przeprowadzać ankiety wśród konsumentów?

Zakupy przez internet
Opracował: iStock
Na podstawie: iStock
Ludzie są różnorodni - być może w Polsce tego nie widzimy, choćby z takiej przyczyny, że w końcu Polska jest państwem, gdzie w zasadzie mieszkają głównie Polacy, zbyt wielu emigrantów z przykładowo Turcji nie znajdziemy. W jakich przypadkach jest tak, iż poznanie drugiego człowieka jest piekielnie istotne?


Ankiety online to również znaczne uproszczenie pracy przy analizie zgromadzonych wyników. System pozwala na szybkie tworzenie raportów, które można analizować z użyciem wielu narzędzi np. tabel. Dzięki temu prościej zauważyć, skomplikowane nierzadko, związki między poszczególnymi zmiennymi.
2019-02-21
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.