Jak teraz prowadzona jest produkcja mięs i wędlin?

Na dzień dzisiejszy trzeba przyzwyczaić się do tego, że wiele artykułów spożywczych, z jakimi ma się do czynienia na co dzień wytwarzanych jest nowoczesnymi metodami. Metody te najczęściej znacznie odbiegają od tych używanych kiedyś. Istotnym elementem tej ewolucji jest wykorzystanie rozmaitych maszyn i przyrządów.
W dawniejszych czasach większa część procesów dokonywana była ręcznie, później powoli dążono do zastępowania wysiłku ludzkich rąk przez pracę urządzenia. Jest to na pewno tendencja korzystna, gdyż prowadzi do oszczędzania czasu i energii. Jednak później zaszło także sporo zmian na gorsze. Widać to dobrze na podstawie obserwacji współczesnej produkcji mięsa i wędlin. Niezwykle często na dzień dzisiejszy słyszy się o tym, że w mięsie i wędlinach bardzo dużo jest „chemii”, a części produktów, takich jak przykładowo parówki, w ogóle nie powinno się spożywać. Zmiany w tych procesach zaszły rzeczywiście niezwykle daleko. Widać to zarówno w sposobach produkcji, jak i w typie środków, które są dodawane do mięsa (zobacz mieszanki przypraw).


Produkcja mięsa
Opracował: Sashertootie
Niegdyś przez dodatki do mięs rozumiało się bardzo wąską grupę środków. Na czele tego zestawu stała sól, ponieważ od bardzo dawnych czasów znane jest jej konserwujące działania. Obecnie do mięsa dodaje się o wiele więcej i są to niestety środki chemiczne w wielu przypadkach szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Przykładowo bardzo często w mięso wstrzykuje się solankę, co zwiększa jego masę. Natomiast po takim zabiegu niezbędne jest często dodanie barwnika i wielu innych substancji. Zupełnie odmienny od dawnego przebieg uboju zwierząt i produkcji mięsa doprowadził do konieczności stosowania dużej ilości chemicznych substancji konserwujących. Z tego względu zawsze należy sięgać po produkty dostarczane przez rzetelnych producentów, którzy poważnie traktują przepisy i stosują do produkcji bezpieczne dodatki.


Inni czytali też

Czymże jest pierwsza komunia święta?

komunia
Opracował: Wojciech Doganowski
Na podstawie: http://www.flickr.com
Każde dziecko ma w życiu chwile w których chce czuć się wyjątkowo, chwile w których chce czuć, że jest najlepsze. No bo przecież w życiu są piękne tylko chwile, idąc tropem pewnego polskiego wokalisty, mianowicie świętej pamięci Ryszarda Riedla, byłego wokalisty zespołu Dżem. Tak więc są to, szczególnie w życiu dziecka, chwile, gdy zwrócone są na nie oczy wielu ludzi, zarówno tych bliskich, z którymi spotyka się ono regularnie, jak i oczy kolegów, a także i oczy zupełnie obcych ludzi. Jakie to są momenty? Między wieloma innymi na przykład takie chwile jak pierwsza komunia święta. Czymże jest ta pierwsza komunia święta i dlaczego jest ona jedną z najważniejszych chwil w życiu pociechy, który jest wychowywany w wierze katolickiej?


Wędliny
Proces produkcji wędlin również bardzo różni się od niegdysiejszego. W tym miejscu także wykorzystywane są różnorodne środki chemiczne, mające na celu konserwację, a także polepszenie wyglądu produktów. Często również spotykane są różnorodne przyprawy do wędlin (dobra jakość). Powinno się jednak przywiązywać wagę do tego, czy są to na pewno przyprawy naturalne. W innym razie naraża się organizm na przyjmowanie sporych porcji szkodliwych środków chemicznych. To natomiast nierzadko prowadzi do pojawiania się różnorodnych dolegliwości, w tym na przykład alergii i wielu innych, cięższych dolegliwości.
2014-07-15
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.