Wartości odżywcze, a nawyki żywieniowe, czyli jak wybrać karmę dla zwierzaka

Zwolennicy zwierzaków zrobią dla nich wszystko, za każdą cenę. Nie ma znaczenia, czy sprawa dotyczy myszoskoczka w klatce, czy dorosłego psa. Co do karmienia, zwłaszcza psów, występuje parę interesujących przesłanek. Jeśli macie na sercu zdrowie własnych psów stosujcie poniższe rady.


Jak wiemy wyznacznikiem żywienia oswojonych psów są zamawiane na kilogramy karmy. Ze względu na różnice rasowe, wagowe czy wieku psa karma dla psa bywa wielce zróżnicowana. Małe psiaki ważące do pięciu kilogramów, zgodnie z zaleceniami nie powinny pochłaniać więcej niż jedno, 400-gramowe opakowanie w puszce. Tymczasem czworonogi „giganty”, a więc sięgające wagą do 40 kilogramów, mogłyby pochłaniać do pięciu podobnych opakowań.
Kupując pokarm dla psa powinniśmy mieć na uwadze kilka czynników. Przede wszystkim liczy się zdrowie ulubionego czworonoga. Po jego poczynaniach łatwo zapamiętamy którą karmę pochłonie z wielkim apetytem, a która w ogóle mu nie podejdzie. (Wejdź) W tym miejscu nie zapominajmy o składnikach wspominanej żywności.


pies, karma
Opracował: Mark Hillary
Na podstawie: http://www.flickr.com

Podstawowym wyznacznikiem poziomu karmy jest jakość mięsa w niej. Stale słyszy się pod tym względem głosy niezadowolenia. Liczą zwłaszcza na zwiększenie proporcji mięsa do całości produktu. Znany z reklam Pedigree posiada tylko kilka procent mięsa. Dla większości właścicieli jest to o wiele za mało. Ostatecznie jednak kusząca cena i światowa marka wygrywają. W tym aspekcie liczy się także sama jakość zwierzęcego białka. Poleca się czytać etykiety z tyłu karmy, z zawartością psiego jedzenia. (karma najwyższej jakości) Pochodzenie typowo mięsne jest dużo korzystniejszym wyborem, niż tzw. mączka mięsno-kostna.
Odwrotnie jest z zawartością zbóż – im jest ich mniej w produkcie, tym wartość żywieniowa karmy jest większa, a dodatki smakowe nie niszczą zdrowia naszym zwierzakom. Wzmacniacze nieraz dały się we znaki naszym czworonogom, na przykład w postaci alergii pokarmowych. Smutna prawda polega niestety na testowaniu swojego psa – niczym na poligonie doświadczalnym – do chwili, kiedy pozna on walory dobrego i zdrowego pokarmu.
Gdzie wybierzemy karmy dla psów? Bogatą paletę możliwości zaserwuje nam zwykły sklep zoologiczny (najlepszy sklep zoologiczny). Zdecydowanym plusem tego miejsca jest możliwość konsultacji z ekspertem od zwierząt - nie ma co doszukiwać się jej natomiast w mniejszych marketach.
2019-02-20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.