Produkcja sprężyn

Sprężyny mają najróżniejsze formy i wielkości, ich zastosowanie jest przeróżne – występują zarówno w materacach, samochodach jak i zegarkach. Żeby sprężyna spełniała swoją funkcję, koniecznych jest parę czynników, najbardziej znaczące z nich to: materiał z którego jest wyprodukowana, oraz jej kształt.
Fabryka przemysłowa
Opracował: Henrik Mayor
Na podstawie: http://www.flickr.com
Standardowa sprężyna wygląda jak spiralnie zwinięty stalowy drut. Im grubszy drut, tym większe wymiary może mieć efekt finalny. Tworzywo, z którego wyprodukowana jest sprężyna implikuje jeden z najważniejszych elementów – twardość. Twarde sprężyny wykorzystuje się przykładowo w częściach amortyzujących rozmaitych mechanizmów, te o małej twardości natomiast w wymienionych uprzednio łóżkach czy przyrządach do pisania. Istnieją jeszcze tzw. sprężyny progresywne, które wykorzystywane są jako amortyzatory w pojazdach. Ich twardość jest wartością zmienną zależnie od warunków, w jakich pracują.

Inni czytali też

Wieloetapoty proces wytwarzania dedykowanych produktów takich jak prolab65, wytwarzanych przez przemysł odlewniczy

produkcja w firmie odlewniczej
Opracował: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Maszyny odlewnicze są bardzo zaawansowanym sprzętem, który potrzebuje właściwych materiałów i procesów technologicznych w czasie wytwarzania. Zaawansowane systemy hydrauliczne w komplecie ze stalą o podwyższonej wytrzymałości pomagają przenosić ogromne ciężary, które nie byłyby możliwe do przetransportowania w żaden inny sposób. Każdy, nawet najmniejszy element musi spełniać odpowiednie wymagania.


Przebieg produkcji Całość procesu wytwarzania rozpoczyna się od dopasowania określonych cech
Rurociągi w fabryce
Opracował: Henrik Mayor
Na podstawie: http://www.flickr.com
sprężyny – rozmiaru oraz grubości pręta, twardości sprężyny. Później właściwie uformowane pręty zbrojeniowe (odwiedź stronę) z potrzebnego materiału o właściwej sprężystości przycina się do uprzednio wybranej długości. Tak przygotowane fragmenty drutu wkłada się do maszyny, która zwija sprężynę podczas specjalnego oddziaływania. W tym momencie można dostosować cechy sprężyny, zależnie od warunków w jakich jest wytwarzana. Innego typu sprężyny wytwarza się inaczej – sprężyny stosowane w zegarkach są na przykład produkowane są ze zwiniętego cienkiego paska metalu. Ich proces produkcyjny jest jednak znacznie bardziej precyzyjny, niż w przypadku zwykłych sprężyn.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.