Produkcja sprężyn

Sprężyny mają najróżniejsze formy i wielkości, ich zastosowanie jest przeróżne – występują zarówno w materacach, samochodach jak i zegarkach. Żeby sprężyna spełniała swoją funkcję, koniecznych jest parę czynników, najbardziej znaczące z nich to: materiał z którego jest wyprodukowana, oraz jej kształt.
Fabryka przemysłowa
Opracował: Henrik Mayor
Na podstawie: http://www.flickr.com
Standardowa sprężyna wygląda jak spiralnie zwinięty stalowy drut. Im grubszy drut - termoaparatura.com.pl -, tym większe wymiary może mieć efekt finalny. Tworzywo, z którego wyprodukowana jest sprężyna implikuje jeden z najważniejszych elementów – twardość. Twarde sprężyny wykorzystuje się przykładowo w częściach amortyzujących rozmaitych mechanizmów, te o małej twardości natomiast w wymienionych uprzednio łóżkach czy przyrządach do pisania. Istnieją jeszcze tzw. sprężyny progresywne, które wykorzystywane są jako amortyzatory w pojazdach. Ich twardość jest wartością zmienną zależnie od warunków, w jakich pracują.

Przebieg produkcji Całość procesu wytwarzania rozpoczyna się od dopasowania określonych cech
Rurociągi w fabryce
Opracował: Henrik Mayor
Na podstawie: http://www.flickr.com
sprężyny – rozmiaru oraz grubości pręta, twardości sprężyny. Później właściwie uformowane pręty - przetestuj pręty zbrojeniowe-> aner.com.pl/prod/prety-i-siatki-zbrojeniowe - z potrzebnego materiału o właściwej sprężystości przycina się do uprzednio wybranej długości. Tak przygotowane fragmenty drutu wkłada się do maszyny, która zwija sprężynę podczas specjalnego oddziaływania. W tym momencie można dostosować cechy sprężyny, zależnie od warunków w jakich jest wytwarzana. Innego typu sprężyny wytwarza się inaczej – sprężyny stosowane w zegarkach są na przykład produkowane są ze zwiniętego cienkiego paska metalu. Ich proces produkcyjny jest jednak znacznie bardziej precyzyjny, niż w przypadku zwykłych sprężyn.


Inni czytali też

Wieloetapoty proces wytwarzania dedykowanych produktów takich jak prolab65, wytwarzanych przez przemysł odlewniczy

produkcja w firmie odlewniczej
Opracował: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Maszyny odlewnicze są wysoce wyspecjalizowanym sprzętem, który wymaga właściwych tworzyw i procesów technologicznych w procesie produkcji. Skomplikowane systemy hydrauliczne w zestawieniu ze stalą o wysokiej wytrzymałości umożliwiają przenoszenie ogromnych ciężarów, które nie byłyby możliwe do przemieszczenia w żaden inny sposób. Każdy, nawet najdrobniejszy element powinien spełniać odpowiednie wymagania.

Sprężyny występują wszędzie
Produkcja sprężyn (tworzenie sprężyn) stanowi część branży hutniczej, jest to jedna z najprostszych metod wytworzenia pełnowartościowego produktu z metalu. Zapotrzebowanie na sprężyny jest ciągle duże, te komponenty wykorzystuje się w bardzo licznych dziedzinach przemysłu. Przetrwały one próbę czasu i nic nie wskazuje na to, żeby w ciągu najbliższych kilku dziesięcioleci miały zostać porzucone. Cech sprężyny nie można zastąpić w inny sposób, próbowano je usunąć z układów amortyzujących stosując zamiast nich układy hydrauliczne. Takie układy mają jednak sporo wad, a ich produkcja i konserwacja jest znacznie droższa od wytwarzania sprężyn.
2018-03-23
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.