Produkcja sprężyn

Sprężyny mają najróżniejsze formy i wielkości, ich zastosowanie jest przeróżne – występują zarówno w materacach, samochodach jak i zegarkach. Żeby sprężyna spełniała swoją funkcję, koniecznych jest parę czynników, najbardziej znaczące z nich to: materiał z którego jest wyprodukowana, oraz jej kształt.


Fabryka przemysłowa
Opracował: Henrik Mayor
Na podstawie: http://www.flickr.com
Standardowa sprężyna wygląda jak spiralnie zwinięty stalowy drut. Im grubszy drut - termoaparatura.com.pl -, tym większe wymiary może mieć efekt finalny. Tworzywo, z którego wyprodukowana jest sprężyna implikuje jeden z najważniejszych elementów – twardość. Twarde sprężyny wykorzystuje się przykładowo w częściach amortyzujących rozmaitych mechanizmów, te o małej twardości natomiast w wymienionych uprzednio łóżkach czy przyrządach do pisania. Istnieją jeszcze tzw. sprężyny progresywne, które wykorzystywane są jako amortyzatory w pojazdach. Ich twardość jest wartością zmienną zależnie od warunków, w jakich pracują.

Przebieg produkcji
Całość procesu wytwarzania rozpoczyna się od dopasowania określonych cech
Rurociągi w fabryce
Opracował: Henrik Mayor
Na podstawie: http://www.flickr.com
sprężyny – rozmiaru oraz grubości pręta, twardości sprężyny. Później właściwie uformowane pręty zbrojeniowe (odwiedź stronę) z potrzebnego materiału o właściwej sprężystości przycina się do uprzednio wybranej długości. Tak przygotowane fragmenty drutu wkłada się do maszyny, która zwija sprężynę podczas specjalnego oddziaływania. W tym momencie można dostosować cechy sprężyny, zależnie od warunków w jakich jest wytwarzana. Innego typu sprężyny wytwarza się inaczej – sprężyny stosowane w zegarkach są na przykład produkowane są ze zwiniętego cienkiego paska metalu. Ich proces produkcyjny jest jednak znacznie bardziej precyzyjny, niż w przypadku zwykłych sprężyn.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.