Rodzaje sprężyn ich zastosowanie

Działanie sprężyny ludzie wykorzystywali już tysiące lat temu w czasach kilkunastu tysięcy lat przed Chrystusem. Wyładowanie energii typowej dla działania sprężyny wykorzystywane było w mechanizmie pierwszych łuków. Działanie to wykorzystywany był również przy budowaniu różnego typu pułapek na zwierzęta.
Sprężyna
Na podstawie: http://www.sxc.hu/
Powszechnie spotykane było także działanie sprężyn płaskich, opierających się na użyciu siły mocno napiętych desek, wyrzucających kule i pociski. Podstawową cechą sprężyn jest ich zdolność ulegania odkształceniu w wyniku działania na nie siły zewnętrznej. Odkształcenie to jednak ma posiadać cechę odkształcenia sprężystego. Sprężyny mają ogromną pojemność energetyczną. Ciekawe jest to, że rzadko kiedy myślimy o tym, jak duża ilość sprężyn otacza nas każdego dnia. Są one częściami bardzo dużej ilości różnorodnych urządzeń, jakie na co dzień spotykamy. Możemy wyliczyć setki rodzajów sprężyn.

Inni czytali też

Odmiany i funkcje spirali

Sprężyna, element mechaniczny
Opracował: Internet Archive Book Images
Na podstawie: http://www.flickr.com
Sprężyna jest elementem mechanicznym, najczęściej metalowym, o bardzo rozległym wykorzystaniu w praktyce. Większa część sprężyn posiada kształt kulisty lub stożkowaty, a ich kształt i rozmiar zależy od miejsca wykorzystania. Występują na przykład ogromne sprężyny wykorzystywane w maszynach budowlanych, jak i bardzo małe, takie, które między innymi stosuje się w długopisach i pozostałych akcesoriach biurowych. Jedną z najważniejszych ról sprężyn jest zapewnianie określonym częściom odpowiedniej amortyzacji, na przykład podczas ruchu.


Spotykamy je na przykład w małych zegarkach na rękę, oczywiście tych nakręcanych, jakie znane nam były już z wczesnych lat naszej młodości. Innego typu sprężyn wykorzystywane będą przykładowo w przemyśle kolejowym, gdzie sprężyny są ogromne i bardzo odporne. Pod względem właściwości działania możemy wyodrębnić sprężyny naciskowe, czyli innymi słowy ściskane, sprężyny naciągowe, czyli rozciągane oraz sprężyny skrętowe.

Ten tekst Ci się podoba? Więc odwiedź serwis www, który zawiera zbliżone informacje na prezentowany wątek - one również będą wciągające.

Spotkać można jeszcze jeden rodzaj sprężyn - sprężyny skrętowe. Można je również podzielić ze względu na kształt, który może być walcowy, baryłkowy, stożkowy lub klepsydrowy.


Branża przemysłu zajmująca się wytwarzaniem sprężyn jest bardzo silna i charakteryzuje się dużą konkurencją. Przeciętni obywatele nie nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że przemysł - www.afg.poznan.pl/oferta/systemy-oddymiania/25/pp-20-przycisk-przewietrzania - ten jest tak mocno rozwinięty. Zwykle firmy trudniące się wytwarzaniem sprężyn nie mają potrzeby za bardzo się reklamować, zwłaszcza w mediach tradycyjnych, których adresatami są zwykli ludzie. Przedsiębiorstwa oferujące niedrogie sprężyny mają zwykle swoich stałych odbiorców związanych z bardzo rozmaitymi dziedzinami produkcji przemysłowej. Różnorodne ich rodzaje wykorzystywane są w przemyśle samochodowym, ale także przy sprzętach budowlanych, albo na przykład sportowym sprzęcie na siłownię. Małe typy sprężyn używane są natomiast na przykład w elektronice i sprzętach elektrycznych. Budowa sprężyn jest bardzo silnie połączona z ich zastosowaniem, a to z kolei jest tak szerokie, że moglibyśmy napisać całą książkę o tym, używa się ich bowiem za każdym razem, kiedy potrzebna jest jakakolwiek amortyzacja.
2018-12-06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.