Rodzaje sprężyn ich zastosowanie

Działanie sprężyny ludzie wykorzystywali już tysiące lat temu w czasach kilkunastu tysięcy lat przed Chrystusem. Wyładowanie energii typowej dla działania sprężyny wykorzystywane było w mechanizmie pierwszych łuków. Działanie to wykorzystywany był również przy budowaniu różnego typu pułapek na zwierzęta.
Sprężyna
Na podstawie: http://www.sxc.hu/
Powszechnie spotykane było także działanie sprężyn płaskich, opierających się na użyciu siły mocno napiętych desek, wyrzucających kule i pociski. Podstawową cechą sprężyn jest ich zdolność ulegania odkształceniu w wyniku działania na nie siły zewnętrznej. Odkształcenie to jednak ma posiadać cechę odkształcenia sprężystego. Sprężyny mają ogromną pojemność energetyczną. Ciekawe jest to, że rzadko kiedy myślimy o tym, jak duża ilość sprężyn otacza nas każdego dnia. Są one częściami bardzo dużej ilości różnorodnych urządzeń, jakie na co dzień spotykamy. Możemy wyliczyć setki rodzajów sprężyn.

Inni czytali też

Odmiany i funkcje spirali

Sprężyna, element mechaniczny
Opracował: Internet Archive Book Images
Na podstawie: http://www.flickr.com
Sprężyna jest elementem mechanicznym, najczęściej metalowym, o bardzo rozległym wykorzystaniu w praktyce. Większość sprężyn ma kształt kulisty lub stożkowaty, a ich forma i wielkość uzależnione są od miejsca wykorzystania. Występują przykładowo duże sprężyny używane w urządzeniach budowlanych, jak i niewielkie, takie, które na przykład stosuje się w długopisach i innych przedmiotach biurowych. Jedną z najważniejszych ról sprężyn jest gwarantowanie danym elementom wystarczającej amortyzacji, na przykład w czasie ruchu.


Spotykamy je na przykład w małych zegarkach na rękę, oczywiście tych nakręcanych, jakie znane nam były już z wczesnych lat naszej młodości. Innego typu sprężyn wykorzystywane będą przykładowo w przemyśle kolejowym, gdzie sprężyny są ogromne i bardzo odporne. Pod względem właściwości działania możemy wyodrębnić sprężyny naciskowe, czyli innymi słowy ściskane, sprężyny naciągowe, czyli rozciągane oraz sprężyny skrętowe. Spotkać można jeszcze jeden rodzaj sprężyn - sprężyny skrętowe. Można je również podzielić ze względu na kształt, który może być walcowy, baryłkowy, stożkowy lub klepsydrowy.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.