Działanie sprężyny ludzie wykorzystywali już tysiące lat temu w czasach kilkunastu tysięcy lat przed Chrystusem. Wyładowanie energii typowej dla działania sprężyny wykorzystywane było w mechanizmie pierwszych łuków. Działanie to wykorzystywany był również przy budowaniu różnego typu pułapek na zwierzęta.
Na podstawie: http://www.sxc.hu/
Powszechnie spotykane było także działanie sprężyn płaskich, opierających się na użyciu siły mocno napiętych desek, wyrzucających kule i pociski. Podstawową cechą sprężyn jest ich zdolność ulegania odkształceniu w wyniku działania na nie siły zewnętrznej. Odkształcenie to jednak ma posiadać cechę odkształcenia sprężystego.
Sprężyny mają ogromną pojemność energetyczną. Ciekawe jest to, że rzadko kiedy myślimy o tym, jak duża ilość sprężyn otacza nas każdego dnia. Są one częściami bardzo dużej ilości różnorodnych urządzeń, jakie na co dzień spotykamy. Możemy wyliczyć setki rodzajów
sprężyn.
Opracował: Stefan Krasowski
Na podstawie: http://www.flickr.com
Znacznie więcej wydajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest sprzęt na którym ćwiczymy. Przez to właśnie decydując się na sprawunek własnych urządzeń do treningów, jak i też na pójście do siłowni, pragniemy posiadać świadomość, że korzystamy z takich sprzętów, które są najlepsze, które proponują nam najwięcej możliwości do wybrania, a co się z tym łączy, które pozwalają nam wszystko dobrać odpowiednio do siebie.
Spotykamy je na przykład w małych
zegarkach na rękę, oczywiście tych nakręcanych, jakie znane nam były już z wczesnych lat naszej młodości. Innego typu sprężyn wykorzystywane będą przykładowo w przemyśle kolejowym, gdzie sprężyny są ogromne i bardzo odporne. Pod względem właściwości działania możemy wyodrębnić sprężyny naciskowe, czyli innymi słowy ściskane, sprężyny naciągowe, czyli rozciągane oraz sprężyny skrętowe. Spotkać można jeszcze jeden rodzaj sprężyn - sprężyny skrętowe. Można je również podzielić ze względu na
kształt, który może być walcowy, baryłkowy, stożkowy lub klepsydrowy.