Rodzaje sprężyn ich zastosowanie

Działanie sprężyny ludzie wykorzystywali już tysiące lat temu w czasach kilkunastu tysięcy lat przed Chrystusem. Wyładowanie energii typowej dla działania sprężyny wykorzystywane było w mechanizmie pierwszych łuków. Działanie to wykorzystywany był również przy budowaniu różnego typu pułapek na zwierzęta.
Sprężyna
Na podstawie: http://www.sxc.hu/
Powszechnie spotykane było także działanie sprężyn płaskich, opierających się na użyciu siły mocno napiętych desek, wyrzucających kule i pociski. Podstawową cechą sprężyn jest ich zdolność ulegania odkształceniu w wyniku działania na nie siły zewnętrznej. Odkształcenie to jednak ma posiadać cechę odkształcenia sprężystego. Sprężyny mają ogromną pojemność energetyczną. Ciekawe jest to, że rzadko kiedy myślimy o tym, jak duża ilość sprężyn otacza nas każdego dnia. Są one częściami bardzo dużej ilości różnorodnych urządzeń, jakie na co dzień spotykamy. Możemy wyliczyć setki rodzajów sprężyn.

Inni czytali też

Sprężyny – naprawdę aż tak istotne?

maszyna
Na podstawie: sxc.hu
Sprężyny to bardzo istotne części. Generalnie mało z nas wie, jak przydatne są takie maleńkie elementy. A sprężyny są wszędzie. Popatrz na swój zegarek – o ile nie masz na ręce czasomierza elektronicznego, raczej na pewno twój egzemplarz jest napędzany przez niewielkie sprężyny. A następnie przyglądnij się łóżku, na którym zwykle sypiasz. Jest wygodne? A to z tej przyczyny, że w trzewiach niego są zamontowane niewielkie sprężyny.


Spotykamy je na przykład w małych zegarkach na rękę, oczywiście tych nakręcanych, jakie znane nam były już z wczesnych lat naszej młodości. Innego typu sprężyn wykorzystywane będą przykładowo w przemyśle kolejowym, gdzie sprężyny są ogromne i bardzo odporne. Pod względem właściwości działania możemy wyodrębnić sprężyny naciskowe, czyli innymi słowy ściskane, sprężyny naciągowe, czyli rozciągane oraz sprężyny skrętowe. Spotkać można jeszcze jeden rodzaj sprężyn - sprężyny skrętowe. Można je również podzielić ze względu na kształt, który może być walcowy, baryłkowy, stożkowy lub klepsydrowy.


Branża przemysłu zajmująca się wytwarzaniem sprężyn jest bardzo silna i charakteryzuje się dużą konkurencją. Przeciętni obywatele nie nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że przemysł - www.afg.poznan.pl/oferta/systemy-oddymiania/25/pp-20-przycisk-przewietrzania - ten jest tak mocno rozwinięty. Zwykle firmy trudniące się wytwarzaniem sprężyn nie mają potrzeby za bardzo się reklamować, zwłaszcza w mediach tradycyjnych, których adresatami są zwykli ludzie. Przedsiębiorstwa oferujące niedrogie sprężyny mają zwykle swoich stałych odbiorców związanych z bardzo rozmaitymi dziedzinami produkcji przemysłowej. Różnorodne ich rodzaje wykorzystywane są w przemyśle samochodowym, ale także przy sprzętach budowlanych, albo na przykład sportowym sprzęcie na siłownię. Małe typy sprężyn używane są natomiast na przykład w elektronice i sprzętach elektrycznych. Budowa sprężyn jest bardzo silnie połączona z ich zastosowaniem, a to z kolei jest tak szerokie, że moglibyśmy napisać całą książkę o tym, używa się ich bowiem za każdym razem, kiedy potrzebna jest jakakolwiek amortyzacja.
2018-10-07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.