Modele kompresorów i ich możliwości.

Sprężarki powietrza są urządzeniami niezwykle popularnymi. Oczywistą funkcją oraz oczywistym zastosowaniem tego typu urządzeń jest zwiększenie gęstości powietrza. Wysokie ciśnienie przydać się może do napędzania urządzeń i wszelakich mechanizmów. Przykładem zastosowania sprężarek są urządzenia napędzane ściśnionym powietrzem.

sprężarka
Opracował: Laineema
Na podstawie: http://www.flickr.com
Korzystamy z nich w warsztatach samochodowych, napędzając różnego typu klucze pneumatyczne. Powszechne zastowanie tej technologii ma miejsce w urządzeniach takich jak: pneumatyczne młoty, wiertarki, szlifierki. Innym miejscem, w którym spotkamy się z wykorzystaniem siły sprężonego powietrza są rżonego rodzaju turbiny. Powietrze pod odpowiednim ciśnieniem uderza w łopatki turbiny, w skutek czego wprawia je w ruch. Niezwykle znane wykorzystanie technologii sprężonego powietrza ma miejsce także w naszym życiu codziennym. Wszyscy kierowcy korzystają z kompresora na stacji benzynowych. Z urządzeniami tego rodzaju spotykamy się równieże w gospodarstwie domowym. Technologia ta ma zastosowanie w chłodziarkach, wentylatorach, odkurzaczach Na czym polega proces sprężania powietrza i innych gazów? Gaz przeciski mają niezwykle dużą ściśliwość, co oznacza, że możemy zwiększyć ilość np. powietrza zwiększając jego ciśnienie. W ten sposób zwiększa się także również siła potencjalna do wykorzystania. Do sprężania gazów najczęściej korzysta się sprężarki tłokowe . Są to najstarsze, najbardziej powszechne i najprostsze . Są to sprężarki, gdzie wyniku działania tłoków umieszczonych w cylindrach zwiększa się geśtość gazu. Proste i małe urządzenia tego typu są jednostopiowe, zasadniczo spotyka się jednak sprężarki dustopniowe.

Sprężarki tego typu należą do typu sprężarek objętościowych. Zwykle tego rodzaju sprężarki wyposżone są w zawory, które otwierają się samodzielnie w skutek różnicy ciśnień w cylindrze, w celu smarowania ruchomych partii olejem. Sprężarki powietrza i innych gazów, zarówno sprężarki tłokowe, śrubowe, spiralne czy innego typu jak osiowe, wirowe, promieniowe mają potężne zastosowanie w przemyśle i są podstawowymi elementami dużo bardziej złożonych maszyn.
2021-11-20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.