Kotłownie parowe oraz przemysłowe - cenne wskazówki

Zgodnie ogólnej i oczywistej definicji, kotły parowe, są to urządzenia które wytwarzają parę, dzięki procesowi spalania. Urządzenie parowe zostało wynaleziony całkiem dawno , bo w 1681 roku, przez Denisa Papina. Pierwowzór rezerwuaru ciśnieniowego wyleciał w powietrze, jednak następny został ulepszony zaworem bezpieczeństwa. Należy wiedzieć , że podobne urządzenia funkcjonowały dawno temu w czasach antycznych. Jednym z nich była w zasadzie bania Herona z 140 r p.n.e., łączyła elementy turbiny parowej i kotła parowego.
Pierwsze maszyny parowe wybudowano w 1770 roku, a ich popularność sprawiła, że przyłożono się do wielu następnych badań oraz rozważań nad praktycznym wykorzystaniem pary wodnej. W dzisiejszych czasach wykorzystuje się ją niezwykle wszechstronnie w przemyśle, jako nośnik substancji chemicznych i energii cieplnej, np. papierniczym, materiałów budowlanych, rafineryjnym, farmaceutycznym jak również spożywczym. Para może także napędzać turbiny, które wytwarzają energię elektryczną, w procesie wulkanizacji produktów gumowych oraz służyć do sterylizacji opakowań na rożnego rodzaju fabrykaty.

Inni czytali też

Rozwiązania z zakresu automatyki wykorzystywane we współczesnym sektorze przemysłowym

krajobraz przemysłowy
Opracował: Iwan Gabovitch
Na podstawie: http://www.flickr.com
Nikomu nie musimy chyba nawet mówić o tym, że szeroko rozumiana automatyka odgrywa bardzo ważną rolę w całym dzisiejszym przemyśle. Z drugiej jednak strony trudno jest się dziwić czemuś takiemu, gdyż bez korzystania z niektórych rozwiązań tego typu efektywna produkcja w rozmaitych dziedzinach byłaby wręcz niemożliwa. Jest to niesamowicie wręcz istotna rzecz dla kogoś, kto tylko jest akurat zainteresowany dowolną działalnością związaną z czymś takim, bo czasami pewne inwestycje dotyczące takich właśnie rozwiązań stają się zwyczajnie konieczne.


Wytwarzanie pary, która ma zastosowanie w przemyśle wymaga jednak użycia profesjonalnej infrastruktury. Kotły parowe (więcej) parowe, pracujące w systemie zamkniętym, produkują parę suchą. Wytwarza się ją z formy ciekłej lub stałej w toku odparowania albo sublimacji. Komponentami, z których składa się klasyczny kocioł parowy, są: palenisko, parownik, podgrzewacz wody, podgrzewacz powietrza, podgrzewacz pary, a także walczak. Dzięki wysokiej temperaturze powstałej w procesie spalania paliwa w palenisku, kocioł przetwarza wodę w parę wodną, a jej ciśnienie jest większe od atmosferycznego. Produktami ubocznymi tego procesu są: spaliny, popiół - sprawdź promocje na popioły lotne: http://spoiwex.pl/produkty,popioly-lotne,60.html - i żużel. Produktywność urządzenia mierzona jest w kilogramach albo w tonach na godzinę. Dobór jednostki zależy od wielkości kotła. Ciśnienie pary wodnej, w zależności od wielkości urządzenia zawiera się od 0,5 at do 350 at.

Dzięki nowoczesnym technologiom kotłownie parowe oszczędnie i efektywnie korzystają z paliwa. W naszym kraju obecnie buduje się prawie wszystkie typy kotłów parowych, którymi można wyposażyć różne kotłownie przemysłowe.
2018-09-26
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.