Kotłownie parowe oraz przemysłowe - cenne wskazówki

Zgodnie ogólnej i oczywistej definicji, kotły parowe, są to urządzenia które wytwarzają parę, dzięki procesowi spalania. Urządzenie parowe zostało wynaleziony całkiem dawno , bo w 1681 roku, przez Denisa Papina. Pierwowzór rezerwuaru ciśnieniowego wyleciał w powietrze, jednak następny został ulepszony zaworem bezpieczeństwa. Należy wiedzieć , że podobne urządzenia funkcjonowały dawno temu w czasach antycznych. Jednym z nich była w zasadzie bania Herona z 140 r p.n.e., łączyła elementy turbiny parowej i kotła parowego.
Pierwsze maszyny parowe wybudowano w 1770 roku, a ich popularność sprawiła, że przyłożono się do wielu następnych badań oraz rozważań nad praktycznym wykorzystaniem pary wodnej. W dzisiejszych czasach wykorzystuje się ją niezwykle wszechstronnie w przemyśle, jako nośnik substancji chemicznych i energii cieplnej, np. papierniczym, materiałów budowlanych, rafineryjnym, farmaceutycznym jak również spożywczym. Para może także napędzać turbiny, które wytwarzają energię elektryczną, w procesie wulkanizacji produktów gumowych oraz służyć do sterylizacji opakowań na rożnego rodzaju fabrykaty.

Inni czytali też

Rozwiązania z zakresu automatyki wykorzystywane we współczesnym sektorze przemysłowym

krajobraz przemysłowy
Opracował: Iwan Gabovitch
Na podstawie: http://www.flickr.com
Nikomu nie trzeba chyba nawet wspominać o tym, że szeroko rozumiana automatyka odgrywa niezwykle ważną rolę w całym obecnym przemyśle. Z drugiej jednak strony trudno jest się dziwić czemuś takiemu, ponieważ bez korzystania z pewnych rozwiązań tego typu skuteczna produkcja w rozmaitych dziedzinach byłaby praktycznie niemożliwa. Jest to niesamowicie wręcz istotna sprawa dla kogoś, kto tylko jest akurat zainteresowany dowolną działalnością tego typu, bo czasami pewne inwestycje dotyczące właśnie tych rozwiązań mogą być po prostu nieuniknione.


Wytwarzanie pary, która ma zastosowanie w przemyśle wymaga jednak użycia profesjonalnej infrastruktury. Kotły parowe (więcej) parowe, pracujące w systemie zamkniętym, produkują parę suchą. Wytwarza się ją z formy ciekłej lub stałej w toku odparowania albo sublimacji. Komponentami, z których składa się klasyczny kocioł - (kocioł na pellet cena) parowy, są: palenisko, parownik, podgrzewacz wody, podgrzewacz powietrza, podgrzewacz pary, a także walczak. Dzięki wysokiej temperaturze powstałej w procesie spalania paliwa w palenisku, kocioł przetwarza wodę w parę wodną, a jej ciśnienie jest większe od atmosferycznego. Produktami ubocznymi tego procesu są: spaliny, popiół i żużel. Produktywność urządzenia mierzona jest w kilogramach albo w tonach na godzinę. Dobór jednostki zależy od wielkości kotła. Ciśnienie pary wodnej, w zależności od wielkości urządzenia zawiera się od 0,5 at do 350 at.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.