Warunki otrzymania odszkodowania za odwołany lot

Latanie samolotami jest współcześnie na pewno jednym z najbardziej popularnych środków lokomocji. Dzieje się tak głównie przez wzgląd na fakt, że samoloty dają możliwość na naprawdę dosyć szybkie podróżowanie, też w bardzo odległe miejsca. Dodatkowo są komfortowe oraz relatywnie tanie, szczególnie jeśli bilety zabukuje się wystarczająco wcześniej albo korzysta się z biletów tanich linii lotniczych, jakie dzisiaj podbijają rynek.


lotnisko
Opracował: Benjamin Horn
Na podstawie: http://www.flickr.com
Niestety, jednocześnie samolot to maszyna w istotnej mierze uzależniona od warunków pogodowych bądź ewentualnych usterek technicznych, wobec tego może się zdarzyć, że linie lotnicze zdecydują się na odwołanie określonego lotu, na jaki pasażerowie wykupili już bilety. Rzecz jasna, dla podróżujących jest to duży kłopot, zwłaszcza, że zwykle po przylocie na miejsce mają oni konkretne plany, z których w takim przypadku muszą zrezygnować. Linie lotnicze muszą wówczas wobec tego zapłacić odszkodowanie za odwołany lot.

Zasady jego wypłacania w dużej mierze są zależne od wewnętrznej polityki przewoźnika, jednakże przeważnie kwota odszkodowania jest ściśle uzależniona od długości lotu, jaki został odwołany. W dodatku, pod uwagę brany jest czas opóźnienia lotu.

Naprawdę pasjonuje Cię omawiana kwestia? Jeśli tak, to oprócz tego zobacz treść na stronie, którą znajdziesz na podobnym portalu.

Należy zapoznać się też z wykluczeniami odnoszącymi się do odszkodowania. Chociażby, jeśli lot został odwołany odpowiednio wcześniej albo pasażerom zaproponowano alternatywne połączenia, w takiej sytuacji odszkodowanie nie jest wypłacane, ponieważ mieli oni czas na zarezerwowanie kolejnego lotu. Odszkodowanie nie obejmuje też sytuacji, na które sam przewoźnik nie ma jakiegokolwiek wpływu, jak chociażby niebezpieczne warunki atmosferyczne, jakie stanowią bezpośrednie zagrożenie dla pasażerów lub konflikty zbrojne w danym kraju. Do tej grupy zalicza się też ewentualne strajki (sprawdź pełną ofertę na tej stronie).

Odszkodowanie zazwyczaj wypłacane jest w postaci konkretnej sumy pieniędzy, niemniej, jeżeli pasażer się zgodzi może otrzymać je w innej postaci - na przykład vouchera. Przed zakupieniem lotu w danej linii lotniczej warto zapoznać się z jej regulaminem, który określa, kiedy pasażer jest uprawniony do otrzymania odszkodowania i jaka jest jego suma. Odszkodowanie to forma zabezpieczenia dla pasażera, wobec tego należy mieć je na uwadze planując podróż, żeby mieć pewność odpowiedniego zadośćuczynienia.
2021-03-03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.